PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria)

Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) IV Kongres Branży Spirytusowej, fot. Paweł Pawłowski, zelaznastudio.pl
Zdjęcie numer 1 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 2 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 3 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 4 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 5 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 6 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 7 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 8 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria) Zdjęcie numer 9 - galeria: Branża spirytusowa dyskutowała o rozwoju oraz wpływie na gospodarkę i społeczeństwo (pełna relacja + galeria)
0 0

„Branża spirytusowa a Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – tak został zatytułowany IV Kongres Branży Spirytusowej, podczas którego dyskutowano o wpływie wyrobów spirytusowych na polską gospodarkę i społeczeństwo.

W trakcie kongresu odbyły się dwie debaty. Pierwsza z nich była poświęcona znaczeniu branży spirytusowej w gospodarce. Z kolei w drugiej dyskutowano m.in. o odpowiednim, merytorycznym podejściu społeczeństwa do alkoholu.

Gorzelnicze tradycje

Dyskusję w pierwszym panelu rozpoczął profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który podkreślił wagę i znaczenie tradycji, ale także rozwoju polskiej branży spirytusowej.

– Branża alkoholowa, pomimo kontrowersji z nią związanych, jest bardzo ważna dla rozwoju kraju. Istotne jest dokładne określenie jej roli w rozwoju Polski. Mamy tradycję gorzelnicze, natomiast branża spirytusowa, podobnie jak cały sektor spożywczy, wymaga innowacyjności i nowoczesności. Połączenie tych czynników powinniśmy wykorzystywać w handlu zagranicznym – tłumaczył Andrzej Kowalski.

Do polskich tradycji gorzelniczych nawiązał też Jerzy Dąbrowski, wskazując przy tym czynniki decydujące o upadaniu polskich małych gorzelni na przestrzeni lat, a także o szansie dla nowych poprzez szukanie nisz rynkowych.

– Obecnie mamy zdecydowanie mniej gorzelni niż w latach 90. Z pewnością spadek tej liczby jest spowodowany upadkiem PGR- ów. Kolejnym czynnikiem było wejście do UE. W ubiegłym roku odnotowaliśmy nieco ponad 70 gorzelni. Niemniej produkcja alkoholu jest na stabilnym poziomie. W miejscu gorzelni pojawiły się inne podmioty oferujące duże jednolite partie alkoholu, które konkurują ofertami. Pracujemy również nad zmianą w ustawie o wyrobie alkoholi spirytusowych, które pomogą rozwijać się małym przedsiębiorcom – mówił zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konieczność rozwoju i zwalczanie szarej strefy

Andrzej Szumowski wskazywał z kolei na duże znaczenie eksportu dla branży i jego konieczność rozwoju, kierując jednocześnie prośbę o wsparcie instytucjonalne do władz, a do polskiej dyplomacji pod kątem promowania polskiej wódki za granicą. Wskazał też na ogromny problem, jakim jest szara strefa.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!