PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Branża spirytusowa i przedstawiciele władz dyskutowali o rozwoju branży i jej wpływie na gospodarkę (relacja)

Branża spirytusowa i przedstawiciele władz  dyskutowali o rozwoju branży i jej wpływie na gospodarkę (relacja) Uczestnicy pierwszej części Kongresu i panelu zatytułowanego „Gospodarka” fot. Paweł Pawłowski, zelaznastudio.pl
0 0

Branża spirytusowa i przedstawiciele władz  dyskutowali w piątek, 9 czerwca o problemach branży, o jej wpływie na polską gospodarkę, a także o współpracy i dialogu branży z władzami, podczas IV Kongresu Branży Spirytusowej, którego ideą przewodnią był temat „Branża spirytusowa a Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Kongres zorganizowany był przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, odbył się w siedzibie Ministerstwa Finansów, a wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele branży, zarówno dużych jak i małych firm spirytusowych, przedstawiciele władz w tym m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, a także Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.

Andrzej Szumowski, przewodniczący Rady Głównej ZP PPS podkreślał w mowie otwierającej, że branża spirytusowa w Polsce stanowi istotny element polskiej gospodarki – daje bezpośrednie zatrudnienie ponad 5 tys. osób, a pośrednie 89 tys. osób, wpłaca 12,5 miliarda złotych do budżetu państwa, głównie w postaci podatku akcyzowego, a dodatkowo przerabia ok.  750 tys. ton zbóż oraz 50 tys. ton ziemniaków.  Podkreślał też, że branża jest przeregulowana i przytłoczona ilością przepisów.

- Branża radzi sobie względnie dobrze, ale w tym powinien uczestniczyć cały łańcuch dostaw. Spodziewamy się, że nasza kondycja byłaby jeszcze lepsza, gdybyśmy mogli spodziewać się np. uproszczenia regulacji i przepisów akcyzowych. Oczekujemy konstruktywnego dialogu, ale rozumiemy, że daninę na rzecz Państwa należy płacić – mówił Andrzej Szumowski.

- To, że spotykamy się tu, w Ministerstwie Finansów świadczy o tym, że jesteśmy nastawieni na dialog, współpracę i poszukiwanie odpowiednich rozwiązań – mówił z kolei wicepremier Mateusz Morawiecki, ale jednocześnie zaznaczył, że na branży spoczywa ogromna odpowiedzialność społeczna.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Jonathan Knott mówił zaś o fundamentach gospodarczych Wielkiej Brytanii i o brytyjskiej branży spirytusowej w obliczu Brexitu i podkreślał, że Polska jest postrzegana na Wyspach jako bardzo ważny rynek dla brytyjskiej gospodarki i branży spirytusowej. Zachęcał polską branżę do skorzystania z doświadczeń brytyjskiej branży spirytusowej w kwestii tego jak rząd może wspierać branżę.

Następnie Rafał Momot, przedstawiciel Fundacji Republikańskiej przedstawił główne wnioski z przygotowanego przez fundację raportu zatytułowanego „Produkcja i rynek napojów spirytusowych względem pozostałych napojów alkoholowych. Analiza otoczenia prawnego, gospodarczego i społecznego”. Mówił o znaczeniu branży alkoholi mocnych w przychodach z akcyzy i podkreślał, że 2/3 wpływów budżetowych z akcyzy generuje branża spirytusowa.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Jaro 16-06-2017, 10:44:

Najpierw ogłupić społeczeństwo alkoholem, czerpać z tego pozorne zyski (choroby na tle nadużywania alkoholu,wypadki itd.)i udawać że nic się nie dzieje.