PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Browar Amber szykuje letnią ofensywę

Browar Amber szykuje letnią ofensywę Marek Skrętny, dyrektor marketingu Browaru Amber fot. Browar Amber
0 0

W tym sezonie firma z pomorskiego Bielkówka zamierza zdobyć podniebienia klientów nietypowymi dodatkami. Wypuści m.in. piwo z aframonem madagaskarskim – informuje „Puls Biznesu”.

Browar Amber warzy piwo od 1994 r. To jeden z najstarszych w Polsce browarów rzemieślniczych. W pierwszych latach w jego produkcji dominowały klasyczne piwne style, ale w ostatnim czasie coraz większa rolę odgrywają oryginalne smaki. Im poświęcona jest autorska seria produkcyjna — Po godzinach. W zimniejszych miesiącach na popularności zyskują cięższe, bardziej esencjonalne trunki, dlatego w ramach serii Po godzinach browar z pomorskiego Bielkówka zaoferował klientom Cherry Milk Stout (jego nietypowe składniki to cukier mleczny i sok z wiśni) i Russian Imperial Stout (nuty gorzkiej czekolady pomieszanej z kawą i suszonymi owocami).

Wiosną i latem Polacy zaczynają szukać piw lżejszych, o niższej zawartości alkoholu. Od kilku lat na popularności zyskują trunki bardziej wytrawne w smaku, czy nawet kwaśne. — Dlatego na sezon wiosenno-letni planujemy w tym roku Apple Wheat, czyli — jak sama nazwa wskazuje — jabłko i pszenicę. To trunek w stylu graff, w którym mamy do czynienia z pewnego rodzaju piwo-cydrem, jest to bowiem piwo pszeniczne, ale ma też cechy fermentacji owocowej. Orzeźwiające, lekkie, kwaskowe, nawet wytrawne. I właśnie takie piwa są latem bardziej popularne. Wiosna i lato to też świetny okres na piwa w stylu pils — i tu proponujemy nasz Amber Pils, który chmielony jest na zimno trzema odmianami polskich chmieli: marynką, lubelskim i puławskim — mówi „Pulsowi Biznesu” Marek Skrętny, dyrektor marketingu Browaru Amber.

Dodatkowo browar planuje uwarzyć piwo, które było jedną z jego głośniejszych premier w ubiegłym roku — czyli Saison na Madagaskar. To piwo w stylu saison z dodatkiem aframonu madagaskarskiego, trawy cytrynowej i skórki bergamotki, chmielone kilkoma odmianami chmielu.

Całość w „Pulsie Biznesu”

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

pzdr 16-05-2018, 15:00:

Kopyr 4EVER !

komasz_topyra 11-05-2018, 13:15:

Po pierwsze Amber to nie browar rzemieślniczy tylko regionalny a to znacząca różnica, po drugie piwo to nie złocisty trunek - to samo napiszecie o chociażby RISie, którego wymieniliście w artykule? Wstyd.