PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Browar Kingpin: dystrybucja piw rzemieślniczych budzi emocje. Zwiększy się podział w piwach kraftowych

Browar Kingpin: dystrybucja piw rzemieślniczych budzi emocje. Zwiększy się podział w piwach kraftowych fot. Shutterstock
0 0

Polskie piwa rzemieślnicze są dostępne na półkach największych sieci sklepów spożywczych w kraju i choć w hipermarketach krafty goszczą od dobrych dwóch lat, a w dyskontach pół roku, ten kanał dystrybucji nadal budzi emocje. Można spodziewać się, że pogłębiać się będzie podział na krafty niszowe i bardziej „mainstreamowe” - ocenia Marek Kamiński, współwłaściciel Browaru Kingpin i międzynarodowy sędzia piwny.

- Tradycyjnie, przez lata miłośnicy piwa kupowali krafty głównie w sklepach specjalistycznych i multitapach. Ale branża się rozwijała, przybywało browarów i nowych piw. Rosła też ambicja piwowarów, by ich piwa docierały do jak największej liczby osób. Krafty zaczęły więc stopniowo pojawiać się w sklepach z alkoholem i spożywczych, kawiarniach, restauracjach, hotelach oraz zwykłych pubach. Cieszyliśmy się z coraz szerszej dystrybucji, choć zdawaliśmy sobie sprawę, że dostrzegamy to głównie my sami – ludzie z branży i tzw. beergeekowie – informuje Marek Kamiński.

- To naturalne, że w kolejnym etapie piwa rzemieślnicze pojawiły się w sieciach hipermarketów i dyskontów. Tu dostrzegli je już nie tylko wtajemniczeni i świadomi piwosze, ale ludzie robiący codzienne zakupy, do tej pory pewnie nawet nie zdający sobie sprawy z piwnej rewolucji. To ważne dla browarów i całego środowiska, bo pozwala na dotarcie do nowych konsumentów, zaprezentowanie im polskich kraftów i przekonanie do tego typu piw. Biorąc pod uwagę skalę, nawet jeśli niewielki odsetek klientów dzięki temu przekona się do piw rzemieślniczych i zacznie ich szukać na własną rękę – całe ryzyko wejścia do sieci zwróci się z nawiązką. A zyskają na tym nie tylko browary, ale również sklepy specjalistyczne czy gastronomia - dodaje. 

- Być może też takie odarcie piw rzemieślniczych z aury ograniczonej dostępności leży u przyczyn emocji jakie budzą piwa kraftowe na półkach sklepów sieci handlowych. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedaż w sieciach ma swoje ograniczenia i wymagania. Dlatego nie będą do nich trafiały wszystkie piwa z oferty browarów – informuje też Marek Kamiński.

I zaznacza, że po pierwsze, wiele browarów - zwłaszcza tych mniejszych - w ogóle nie zdecyduje się na współpracę z sieciami. Po drugie do sieci raczej nie trafią piwa limitowane, najbardziej poszukiwane, droższe – one zawsze będą dostępne w sklepach specjalistycznych i wybranych pubach czy restauracjach.

- Takich piw trzeba poszukać, trzeba na nie zapolować. Kupują je tylko najbardziej zaawansowani miłośnicy piwa i półki sieci handlowych nie będą dla „sztosów” właściwym miejscem - informuje.

- Można się więc spodziewać, że pogłębiać się będzie podział na krafty niszowe i bardziej „mainstreamowe”. Nie jest to bynajmniej zjawisko złe. Biorąc pod uwagę specyfikę klientów, w sieciach handlowych powinny dominować piwa codzienne, łatwiejsze w odbiorze, stanowiące dobry wstęp do świata kraftów i prezentujące ich przewagę nad tanimi piwami koncernowymi. A gdy już ktoś połknie tego bakcyla, to nie będzie miał problemu, żeby wybrać się do sklepu specjalistycznego, oferującego setki piw – ocenia Marek Kamiński.

Browar Kingpin to założony w 2014 roku rzemieślniczy browar kontraktowy. Browar działa także poza Polską eksportując swoje piwa na europejskie rynki i warząc w kooperacji z zagranicznymi browarami kraftowymi.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!