PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia)

Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia) Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru Pinta fot. browarpinta.pl
Zdjęcie numer 1 - galeria: Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia) Zdjęcie numer 2 - galeria: Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia) Zdjęcie numer 3 - galeria: Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia) Zdjęcie numer 4 - galeria: Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia) Zdjęcie numer 5 - galeria: Browar Pinta zacznie warzyć piwo w swoim własnym browarze wiosną 2019 r. (zdjęcia)
0 0

Browar Pinta rozpocznie wiosną 2019 roku warzenie piwa w budowanym przez siebie browarze w gminie Radziechowy-Wieprz koło Żywca. W poniedziałek 12 lutego wmurowany został kamień węgielny pod wznoszoną warzelnię - butelka z najświeższej warki piwa Atak Chmielu, zalana betonem w stopie fundamentowej.

- Bez tego piwa pewnie nie byłoby ani PINTY ani piwnej rewolucji w Polsce, więc to na nim będzie opierać się nasz własny browar – mówi Ziemowit Fałat, główny piwowar i współwłaściciel Browaru PINTA.

Na stopie fundamentowej, w której jest umieszczona butelka z piwem, stanie hala browaru z warzelnią. W spotkaniu na terenie budowy wzięli udział założyciele PINTY: Grzegorz Zwierzyna, Marek Semla i Ziemowit Fałat, piwowarzy Michał Cebula i Paweł Masłowski, architekt z firmy BAZA Architekci Piotr Fałat oraz kierownik budowy Mateusz Kuczmierczyk z firmy Inbud Bielsko, która jest wykonawcą inwestycji.

Browar Pinta, który na razie jest browarem kontraktowym, podał, że budowa jego własnego browaru rozpoczęła się 6 grudnia 2017 roku. Na razie powstał budynek administracyjny, a obecnie trwa budowa hali produkcyjnej. Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na koniec tego roku. Już trzy miesiące później nowy browar ma rozpocząć warzenie piwa.

 Atak Chmielu to mocno chmielone piwo w stylu American IPA. Jest pierwszym i nadal najlepiej sprzedającym się piwem rzemieślniczym w Polsce. Niezmiennie od debiutu w 2011 roku jest najważniejszym piwem warzonym przez Browar PINTA w dwóch wynajmowanych zakładach w Zawierciu i Zarzeczu. Obecnie stanowi niemal ¼ całej produkcji browaru. Przez cały zeszły rok piwowarzy PINTY uwarzyli 4021 hl Ataku Chmielu, czyli ponad 800 tys. butelek – o prawie 30 proc. więcej niż w roku 2016.

PAP podał zaś, że moce produkcyjne nowego browaru po uruchomieniu wynosić mają 20 tys. hl rocznie. Docelowo będzie mogło w nim powstawać 50 tys. hl piwa. Po rozpoczęciu warzenia piwa w nowym browarze pracę znajdzie ponad 30 osób. Budowa rozłożona jest na dwa etapy. W pierwszym powstaje kompletny budynek produkcyjny i administracyjno-socjalny wraz z zagospodarowaniem terenu. Nowy browar zostanie wyposażony w urządzenia do warzenia i rozlewu piwa. Koszt całości wyniesie blisko 21 mln zł.

W drugim etapie, planowanym na lata 2019-2020, powstanie firmowy pub wraz z infrastrukturą dla odwiedzających browar, a także dokończona zostanie charakterystyczna elewacja z kontenerów.

Pinta finansuje budowę z pieniędzy dotychczasowych współwłaścicieli - Ziemowita Fałata, Marka Semli i Grzegorza Zwierzyny, a także dwóch nowych wspólników: Cedrika Gendaja i Tomasza Grendysza, którzy objęli 50 proc. akcji spółki. Budżet inwestycji uzupełniły m.in. dotacje z kredytu technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 4,6 mln zł oraz ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości - ponad 1,4 mln zł.

Nowy browar powstaje na działce w gminie Radziechowy-Wieprz, którą Pinta kupiła jesienią 2016 r. za ponad 1,4 mln zł w przetargu zorganizowanym przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Pinta, do momentu uruchomienia swojego browaru, pozostaje tzw. browarem kontraktowym, który warzy swoje piwa korzystając z dwóch wynajmowanych browarów w Zawierciu i Zarzeczu. 

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Aleks 27-02-2018, 12:38:

Ciekaw jestem jego smaku. Do tej pory moim ulubionym byla Perla i watpie zeby to sie zmienilo, ale chetnie sprobuje