PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ekspert: amerykańska whisky może znacznie podrożeć, również w Polsce

Ekspert: amerykańska whisky może znacznie podrożeć, również w Polsce Urszula Rąbkowska, dyrektor marketingu spółki Pro-Log oraz XBS Group fot. Pro-Log
0 0

Komisja Europejska zagroziła sankcjami odwetowymi w razie wprowadzenia przez Stany Zjednoczone ceł importowych na stal i aluminium z Europy i Chin. Na celowniku KE znalazła się m.in. tradycyjna amerykańska whisky z Kentucky – burbon Jim Beam, oraz whisky z Tennessee – Jack Daniel’s. Dyrektor firmy Pro-Log, specjalizującej się w logistyce produktów akcyzowych, ostrzega, że trunki te w najbliższym czasie mogą znacznie podrożeć, także w Polsce.

– Jeżeli dojdzie do wprowadzenia dodatkowych ceł importowych na alkohole ze Stanów, to możemy spodziewać się wzrostu ich ceny dla konsumentów również w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie – mówi ekspert rynku alkoholi Urszula Rąbkowska, dyrektor marketingu spółki Pro-Log oraz XBS Group.

– Amerykańska whisky zdobyła w Polsce liczne grono stałych konsumentów. Z roku na rok sprzedaż tego trunku rośnie – dodaje.

Pro-Log podaje, że Komisja Europejska nie tylko grozi sankcjami odwetowymi w przypadku wprowadzenia przez Stany ceł na stali i aluminium z Europy i Chin, tworząc długą listę artykułów spożywczych i dóbr konsumenckich, ale przekonuje, że może skutecznie je wprowadzić w ciągu kilku dni od decyzji USA. Mimo, że oficjalna lista artykułów, które mogą być objęte dodatkowymi cłami, jest nadal nieznana, to ma objąć 100 popularnych amerykańskich produktów, między innymi burbon, motocykle oraz koszulki. Wśród tzw. pewniaków znalazły się alkohole z dwóch stanów – Kentucky i Tennessee. Chodzi między innymi o burbon Jim Beam i whisky Jack Daniel’s. Przypuszcza się, że wybór właśnie tych produktów jest obliczony na wywołanie dodatkowej presji wśród wyborców Trumpa – to właśnie w tych stanach Trump uzyskał zdecydowaną przewagę wyborczą, a przemysł związany z produkcją whisky zatrudnia w nich ponad 17 tys. osób.

Pro-Log wskazuje też, że światowy rynek whisky stale rośnie w tempie około 200-300 proc. co 5 lat. W Polsce trend jest bardzo podobny. Dotyczy to większości najpopularniejszych i najbardziej luksusowych brandów takich gatunków alkoholi jak: burbon, scotch, kanadyjska, japońska czy irlandzka whisky. Brandy mniej znane utrzymują od wielu lat podobny, niezmienny poziom.

W zeszłym roku w Stanach wyprodukowano 37 milionów 9 litrowych opakowań whisky z czego aż 23 miliony stanowiły Jack Daniels i Jim Beam. Polska od niedawna dołączyła do grona najdynamiczniejszych importerów whisky w Europie po Anglii, Niemczech, Francji i Włoszech wg. amerykańskiej organizacji Distilled Spirits Council.

Firma Pro-Log działa na polskim rynku od 1997 roku, a jej usługi od początku przeznaczone były dla firm z sektora alkoholowego. Swoim partnerom oferuje kompleksową obsługę logistyczną łańcucha dostaw, na którą składają się magazynowanie i obsługa logistyczna. Skład podatkowy Pro-Log jest przeznaczony do obsługi napojów alkoholowych: wyrobów winiarskich, wyrobów spirytusowych (wódki, whisky, gin, brandy) i wyrobów pośrednich (porto, wermuty). Spółka specjalizuje się również w etykietowaniu produktów akcyzowych.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!