PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ekspert: wina z Mołdawii reprezentują poziom światowy, mogą stawać w szranki z najbardziej uznanymi

Ekspert: wina z Mołdawii reprezentują poziom światowy, mogą stawać w szranki z najbardziej uznanymi fot. materiały prasowe
0 0

Wina z Mołdawii, która ma ponad tysiącletnią tradycję produkcji i jest w czołówce liderów produkcji wina, reprezentują poziom światowy i mogą śmiało stawać w szranki z najbardziej uznanymi winami pochodzącymi z innych ​krajów – ocenia sommelier, Tomasz Kolecki.

Mołdawia ma ponad tysiącletnią tradycję produkcji wina. Szczyci się zarówno idealnymi warunkami do upraw nawet najbardziej wymagających szczepów, jak i kilometrami piwnic, gdzie leżakują najszlachetniejsze roczniki. Dziś Mołdawia jest w czołówce liderów produkcji wina, a pochodzące stamtąd trunki podbijają serca koneserów. Dzięki idealnej proporcji jakości do ceny lubią je także amatorzy.

- Mołdawskie wina reprezentują poziom światowy i,​ w moim mniemaniu​,​ mogą śmiało stawać w szranki z najbardziej uznanymi pochodzącymi z innych ​krajów. Mołdawia dziś słynna jest z produkcji różnych rodzajów wina, a w każdym z jej regionów występuje specyficzny klimat i gleba. Wytrawne, słodkie, musujące, mocarne i lekkie, czerwone, białe i różowe - winnice Mołdawii oferują pełen przegląd wybornych win - mówi Tomasz Kolecki, Mistrz Polski Sommelierów.

Mołdawskie wina to idealna para dla polskiej kuchni - zarówno tej tradycyjnej i jadanej na co dzień, jak i do bardzo wykwintnych dań. O tym, jak świetnie się ze sobą łączą podczas Wine & Food PairingEvent mówili eksperci: Mistrz Polski Sommelierów, Tomasz Kolecki i Mistrz Kulinarny Robert Sowa.

 - W dodatku świetnie komponujących się z niemal każdym daniem - zarówno popularnej nad Wisłą kuchni śródziemnomorskiej czy bałkańskiej, jak i polskiej. Wina możemy dobierać według tradycyjnego klucza:​ kierując się kolorem dań i trunku oraz dominującymi w obu nutami, czyli czerwone wytrawne do wołowiny, a do ryby czy warzyw - białe. Ale warto wyjść poza utarte schematy i eksperymentować. Zmiana wina serwowanego do posiłku może pokazać nowy charakter dania. Warto również spróbować win różowych - to idealny towarzysz np. ​pizzy lub sushi​ - mówi też Tomasz Kolecki.

Mołdawia posiada największe na świecie zagęszczenie winnic. Szczyci się również największymi piwniczkami - Cricova i MilestiiMici - wpisanymi do Księgo Rekordów Guinessa. Pochodzące z niej wina sprzedawane są obecnie w ponad 63 krajach, głównie na rynkach Unii Europejskiej.

W 2017 roku mołdawskie wina zdobyły w międzynarodowych konkursach aż 239 medale, a nagrodzone zostało co trzecie zgłoszone wino. Najpopularniejszymi szczepami rodzimymi są Viorica, Rara Negra, Feteasca Negra, Feteasca Alba i FeteascaRegala. Czterem regionom Mołdawii - ValulluiTraian, Stefan Voda, Codru oraz Divin - przyznano geograficzne odznaczenie pochodzenia.

 

 

 

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Paweł Gajewczyk 09-03-2018, 11:56:

Mołdawskie wina naprawdę są znakomite, o czym mogłem się przekonać w 1971 roku będąc tam na praktyce studenckiej.