PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

IERiGŻ: piwo to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż sektora żywności

0 0

Branża browarnicza w Polsce osiągnęła ogromny sukces w okresie transformacji gospodarczej i integracji Polski z UE. Jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż i rynków sektora żywnościowego – mówił w piątek podczas seminarium "Ewolucja rynku piwa w Polsce" dr inż. Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.

- Dochodzimy już do poziomu nasycenia i możliwości wzrostu są ograniczone – mówi Piotr Szajner i dodaje, że wzrost spożycia odbył się kosztem konsumpcji krajowych wyrobów spirytusowych i napojów winiarskich.

Podaje, że w latach 1992-2016 konsumpcja wyrobów alkoholowych w gospodarstwach domowych wzrosła z 6,5 do 9,4 litra 100% alk./osobę z czego: piwo – 5,5 litra 100% alk./osobę, n. spirytusowe – 3,2 litra 100% alk./osobę, wino – 0,7 litra 100% alk./osobę.

Dodaje, że zmieniła się struktura konsumpcji: w 2016 r. piwo stanowiło 58%, napoje spirytusowe – 35%, a napoje winiarskie – 7%, podczas gdy w 1992 roku było to: piwo –32%, napoje spirytusowe – 54%, napoje winiarskie – 14%.

Wskazuje też na dynamiczny wzrost obrotów handlowych i wzrost eksportu: rocznie eksport rośnie o 18,7 proc., ale jego udział w produkcji pozostaje niewielki – ok. 8 proc. Import rośnie zaś rocznie o ok. 8,7 proc., a udział importu w zaopatrzeniu krajowego rynku stanowi ok. 2 proc.

Piotr Szajner wskazuje też na inwestycje i podkreśla, że jest to branża, która bardzo mocno inwestowała – łączna wartość inwestycji w latach 1995-2015 wyniosła 12 mld zł i wielokrotnie przewyższała amortyzację.

- Jest to już bardzo nowoczesna branża, której nakłady inwestycyjne były przeznaczone głównie na maszyny i urządzenia – 80 proc., budynki i lokale – 17 proc., a 3 proc. w pozostałe rzeczy takie jak np. transport i grunty – mówi Piotr Szajner.

Wskazuje też, że inwestycje doprowadziły do modernizacji zakładów i zmian w procesach technologicznych, ale efektem była redukcja zatrudnienia w ciągu tych ponad 20 lat o połowę z ok. 15 tys. do ok. 7,3 tys. pełnych etatów. W ostatnich latach nastąpił jednak delikatny wzrost zatrudnienia na co miała wpływ np. działalność małych lokalnych browarów. Zaznacza też, że nastąpił jednocześnie pięciokrotny wzrost technicznej wydajności pracy z 1,1 tys. hl do 5,7 tys. hl na zatrudnionego i wzrosła też efektywność wynagrodzeń mierzona relacją przychodów ze sprzedaży do kosztów wynagrodzeń.

Seminarium pt. "Ewolucja rynku piwa w Polsce" odbyło się w dniu 12.01.2018 r. w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, a referat wygłosił dr inż. Piotr Szajner.

 

POPRZEDNIA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Jimi 01-02-2018, 19:06:

Zgadza sie i jeden z najlepszych napitkow. Ja osobiscie przepadam za Perla. Sam bym ja pil i pil (wtedy kiedy pije alkohol). Wystarczy zobaczyc na jej swietna dopasowana oferte dla kazdego +18

Maciej (brodaty),lysy(rysiek), 12-01-2018, 20:47:

Vanpur chce dokonac zakupu browaru w Glubczycach. Delegacja brodatego, lysego
i starego przyjechala spotkanie.

starego