PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Marie Brizard z fatalnymi wynikami finansowymi w Polsce

Marie Brizard z fatalnymi wynikami finansowymi w Polsce fot. Marie Brizard Wine & Spirits
0 0

Francuski właściciel wódek Krupnik i Sobieski ma za sobą fatalną końcówkę roku. Wyniki grupy Marie Brizard Wine & Spirits spadły w Polsce o 75 proc., podczas gdy niemal na całym świecie statystyki firmy są całkiem dobre. Władze tłumaczą to m.in. wojną cenową na polskim rynku - czytamy w Rzeczpospolitej.

Francuska grupa Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS) odnotowała ogromny spadek sprzedaży alkoholi w Polsce. Szczególnie zadziwiający jest fakt, że przychody producenta i dystrybutora m.in. popularnych wódek Krupnik i Sobieski zmniejszyły się aż o 75 proc. w ostatnim kwartale 2017 roku, a więc w czasie, gdy biznes raczej powinien mieć się bardzo dobrze ze względu na święta i sylwestra.

Nieco lepiej wypadają statystyki za cały rok, chociaż i tu Francuzi nie mają się czym chwalić. Wyniki w Polsce są gorsze o 28 proc.

Z najnowszego raportu finansowego wynika, że całoroczna sprzedaż alkoholi MBWS w Polsce wyniosła 47,1 mln euro, a więc o 17 mln euro mniej niż w 2016 roku. Cała ta różnica powstała tylko w czwartym kwartale, w którym przychody spadły z 23 do 6 mln euro.

Całość w Rzeczpospolitej

POLECANE

KOMENTARZE: (17)

+ DODAJ KOMENTARZ

Monopol 02-03-2018, 15:56:

Wycofali dystrybucję z distribev i mysleli ze eurocash im rozwinie skrzydla ale sie pomylili

KM 14-02-2018, 08:23:

I jeszcze glosa do liczb. W 1999 r. ówczesna firma miała sprzedaż roczną na poziomie ok. 460 mln zł, a teraz zaledwie 198 mln... żenada!

Obserwator 09-02-2018, 10:05:

Szkoda, że po latach sukcesów, firmę doprowadzono na skraj takiej "pięknej katastrofy". Widać kompletny brak strategicznego podejścia do rynku, marketingu i portfela produktów, jakości zasobów - ludzkich i materialnych, a przede wszystkim jakości zarządzania. "Proste chwyty na klarnet" już dawno nie działają. Aż się prosi o aktualizację analizy SWOT całego przedsięwzięcia. Do tego potrzeba nowego, otwartego podejścia, a nie klepania się po plecach po każdym "udanym" miesiącu, kwartale etc. Kolejne "zmiany ekip" - nieważne skąd by nie pochodziły - nic nie dadzą, poza kolejnymi milionami euro wydanymi bez sensu. Kolejne cięcia kosztów też niewiele dadzą - zazwyczaj cięto je nie tam, gdzie trzeba. To tylko kolejne przyczynki do układania sprawozdań finansowych. Jeżeli firma ma skutecznie zarabiać pieniądze dla swoich udziałowców, trzeba na chwilę porzucić myślenie o udziałach rynkowych, a zacząć myśleć o efektywności ekonomicznej. Cierpliwość inwestorów też ma swoje granice! Kolejnych "cudotwórców" z Coca-coli, czy skądkolwiek, firma już nie uniesie...