PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Nadużywanie alkoholu wyraźnie koreluje ze starzeniem się skóry

Nadużywanie alkoholu wyraźnie koreluje ze starzeniem się skóry fot. shutterstock
0 0

Używki i tzw. śmieciowe jedzenie, od których wielu z nas na co dzień nie może się powstrzymać, nie bez powodu okryte są tak złą sławą. Jak przekonują eksperci, nie tylko pogarszają one ogólny stan zdrowia, ale i poważnie szkodzą naszej skórze.

O szkodliwości używek i fast foodów nie trzeba dziś już chyba nikogo przekonywać. Doskonale zdajemy sobie sprawę z ich negatywnego wpływu na kondycję naszego organizmu. A jednak wciąż po nie sięgamy, lekceważąc przestrogi lekarzy i dietetyków. Ale czy zastanawiamy się na co dzień, jak ów zjedzony w pośpiechu hamburger czy wypita na imprezie butelka wina wpłynie na zdrowie naszej skóry?

"Każde danie zawierające konserwanty, polepszacze smaku i barwniki zatruwa organizm, co odbija się oczywiście na skórze - stąd właśnie trądzik, trudno gojące się zmiany, alergie, atopia, sińce pod oczami i zmęczenie" - pisze w swojej książce "Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry" Bożena Społowicz, specjalistka z zakresu kosmetologii i pierwsza w Polsce trenerka skóry.

Społowicz jest zdania, że codzienne nawyki żywieniowe w znaczący sposób wpływają na nasze odbicie w lustrze. Najwłaściwsza w kontekście kompleksowego dbania o zdrowie i piękno skóry jest dieta bazująca na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, z których możemy stworzyć proste, ale bogate w witaminy i składniki odżywcze posiłki. Sztuczne składniki, które polepszają smak potrawy, niestety pogarszają kondycję naszego organizmu, a zwłaszcza cery. Podobnie zresztą, jak alkohol, którego nadużywanie wyraźnie koreluje ze starzeniem się skóry.

"Alkohol doprowadza przede wszystkim do odwodnienia, a to ma niemal natychmiastowy wpływ na skórę: pogłębiają się zmarszczki, bruzdy, nierówności, cera wygląda po prostu starzej. Doraźnym rozwiązaniem jest popijanie drinków wodą - trzymaj się tej zasady w czasie imprez. Jeżeli masz cerę naczynkową lub trądzik różowaty, również powinnaś liczyć się z pogorszeniem stanu skóry. Alkohol sprawia, że naczynia włosowate się rozszerzają, a nawet pękają" - wyjaśnia ekspertka.

Papierosy z kolei to według Społowicz nie tylko jeden z najbardziej zgubnych dla naszego zdrowia nałogów, ale i największy wróg młodzieńczej i promiennej cery. "Przede wszystkim znacznie ją postarza (dwadzieścia papierosów dziennie to starzenie się o dziesięć lat wcześniej, niż wskazywałaby fizjologia). Dym tytoniowy uszkadza DNA i nie tylko powoduje zwiększone powstawanie wolnych rodników, które niszczą tkanki, ale i obniża w organizmie poziom witamin A, C i E, silnych antyoksydantów w normalnych warunkach chroniących przed wolnymi rodnikami i regenerujących skórę" - tłumaczy skin coach.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!