PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Pięć osób z zarzutami nielegalnej produkcji papierosów; zabezpieczono towar wart 28 mln zł

Pięć osób z zarzutami nielegalnej produkcji papierosów; zabezpieczono towar wart 28 mln zł fot. Fotolia
0 0

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. postawiła pięciu osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków. Zabezpieczono nielegalny towar wart 28 mln zł.

"Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. wspólnie z funkcjonariuszami z wrocławskiego Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej" - poinformował PAP rzecznik prasowy tej prokuratury Maciej Meler.

Grupa przestępcza działała co najmniej od połowy 2017 roku. "Jej członkowie zajmowali się produkcją i wprowadzaniem do obrotu na teren Unii Europejskiej znacznych ilości wyrobów tytoniowych wbrew ustawowym obowiązkom celnym i podatkowym" - powiedział rzecznik.

W ostatnich dniach policjanci z CBŚP we Wrocławiu i Opolu wspólnie z funkcjonariuszami wielkopolskiego i dolnośląskiego urzędów celno-skarbowych na polecenie prokuratora przeprowadzili przeszukania w kilku miejscach. W jednym za gorącym uczynku, w trakcie cięcia tytoniu, zatrzymali cztery osoby. Piątą - w kolejnym.

"W efekcie tych czynności zlikwidowano dwie kompletne linie technologiczne do produkcji tytoniu oraz dwa magazyny suszu tytoniowego. Zabezpieczono prawie 2,8 miliona sztuk papierosów, 17,5 tony tytoniu do palenia oraz prawie 31 ton suszu tytoniowego" - poinformował Meler.

Gdyby nielegalny towar został wprowadzony do obrotu to - jak powiedział rzecznik prokuratury - straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego należnego podatku akcyzowego i VAT wyniosłyby 28 mln zł.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. prokurator przedstawił im zarzuty.

"Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków" - poinformował Maciej Meler.

Na wniosek prokuratora wobec trzech podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące. Wobec pozostałych "stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze" - powiedział rzecznik.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!