PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Pilzneńskie piwo tylko z Czech - koniec z produkcją licencyjną

Pilzneńskie piwo tylko z Czech - koniec z produkcją licencyjną Fot. Shutterstock
0 0

Od stycznia miłośnicy piwa na całym świecie mają pewność, że każda butelka Pilsner Urquell wyprodukowana został w Pilźnie – informują w piątek "Lidove Noviny". Gazeta potwierdziła w browarze, że firma po dziesięciu latach zakończyła licencyjną produkcję.

Ostatni Prazdroj, czyli Pilsner Urquell na czeskiej licencji, wyprodukowano w Kałudze w Rosji. Tamtejszy browar należący do tureckiego koncernu Efes kupił licencję dziesięć lat temu; tamtejsza produkcja została już zakończona. Wcześniej w podobny sposób, w latach 2002-2011, warzono czeskie piwo w Tychach.

"LN" przytaczają opinię niezależnego eksperta browarnictwa, byłego szefa czeskiego związku browarów Jana Veselego, który chwali decyzję browaru z Pilzna, bo jego zdaniem nigdzie na świecie nie sposób produkować przez długi czas piwa tej samej jakości co oryginał.

"Możecie poszukiwać sposobu na warzenie piwa w jednym browarze więcej, ale tam będą inne przyzwyczajenia i inne warunki, które po jakimś czasie będą miały wpływ na produkcję" - uważa Vesely. Jego zdaniem licencyjna produkcja Pilsnera w Polsce lub w Rosji była marketingowym błędem.

Browar w Pilźnie od wiosny 2017 r. należy do japońskiego koncernu Asahi. Po odejściu od licencyjnej produkcji Pilsner Urquell w dalszym ciągu w ten sposób na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii, Kazachstanie, Gruzji i Turcji będzie produkowane piwo marki Kozel, które jest najczęściej sprzedawanym na świecie czeskim "złotym napojem".

"LN" zwracają także uwagę, że strategia nowego właściciela browaru w Pilźnie wpisuje się w podobne praktyki innych czeskich producentów. Piwo Budvar produkowane jest np. tylko w Czeskich Budziejowicach; podobnie działa praski Smichov, producent Staropramena. W Pradze zakończono jednocześnie produkcję licencjonowanych piw - Asahi Super Dry oraz Stella Artois.

POLECANE

KOMENTARZE: (4)

+ DODAJ KOMENTARZ

Jaks 01-02-2018, 18:19:

I tak wole Perłe. Nic jej nie przebije smakiem i cena :)

JAN HURTOWNIŚ 15-01-2018, 12:29:

Bo na Ślońsku są firmy które sobie same importują piwo bo jest o "POŁOWĘ" TANIEJ NIŻ W HURTOWNIACH W POLSCE !!! PRZYPADEK !!!

Zrozumiałeś! 15-01-2018, 12:27:

Te Tomasz tam je tam po ślońsku, rypnięte som napisy by taki gorol jak ty! się nie skapnył łocym je te ten browar....