PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Policja i służba celno-skarbowa zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Policja i służba celno-skarbowa zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów fot. shutterstock
0 0

Ponad 3,6 mln nielegalnych papierosów, maszyny do ich pakowania i foliowania oraz wykorzystywane w przestępczym procederze samochody przejęli na Śląsku i w Małopolsce policjanci i służba celno-skarbowa. Na nielegalnej działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 3,5 mln zł.

O przeprowadzonych w ostatnim czasie akcjach, wymierzonych w przestępczość akcyzową, poinformowały w środę służby prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej. W Chrzanowie (Małopolskie) zlikwidowano nielegalną linię do produkcji papierosów, w Mysłowicach na Śląsku odkryto miejsce ich pakowania, a w Mikołowie zatrzymano osoby rozładowujące trefny towar.

Na trop nielegalnej linii do wytwarzania papierosów w Chrzanowie wpadli funkcjonariusze CBŚP w Bielsku-Białej i Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Produkcja odbywała się w hali, której okna zostały zamalowane farbą. Na miejscu policjanci znaleźli prawie 600 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy, oznaczonych znakami towarowymi znanych tytoniowych marek. Część z nich była już zapakowana i przygotowana do transportu. Zatrzymano dwóch mężczyzn.

"Z ustaleń śledczych wynika, że posłużenie się znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych miało ułatwić prawdopodobnie wprowadzenie lewego towaru na rynki różnych krajów Unii Europejskiej" - wyjaśniła Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Podczas innej wspólnej akcji policjantów i funkcjonariuszy skarbówki, w Mysłowicach zlikwidowano miejsce pakowania nielegalnych papierosów - znaleziono ich tam ok. 100 tys. sztuk. W wynajmowanej przez przestępców hali policjanci odkryli też kilkadziesiąt faktur VAT oraz kilkanaście pieczątek różnych firm. Zatrzymano pięć osób. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Mysłowicach.

W innej akcji, w Mikołowie, funkcjonariuszom pomógł pies przeszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych, który bezbłędnie doprowadził do ciężarówki zaparkowanej przy rampie, gdzie wypakowywano papierosy. W aucie na zagranicznych numerach rejestracyjnych były ukryte kolejne kartony z papierosami z przemytu. Nielegalny towar znajdował się w specjalnie skonstruowanej skrytce. Zatrzymano trzy osoby.

"W Mikołowie funkcjonariusze łącznie znaleźli i zabezpieczyli niemal 3 mln sztuk papierosów różnych renomowanych marek, o wartości rynkowej ponad 2 mln zł. Gdyby ten towar trafił na rynek, Skarb Państwa mógł być uszczuplony o ponad 3 mln zł" - podała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymane w Mikołowie osoby usłyszały w miejscowej prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających m.in. na wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych.

Wszystkie sprawy są nadal wyjaśniane. Funkcjonariusze szacują, że w wyniku udaremnionej w wyniku niedawnych akcji nielegalnej działalności Skarb Państwa mógł stracić w sumie ponad 3,5 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i ceł.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!