PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Przerwa na papierosa? Trzeba będzie ją odpracować

Przerwa na papierosa? Trzeba będzie ją odpracować fot. shutterstock
0 0

Proponowane zmiany w kodeksie pracy przewidują m.in., że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany czekają również palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak podaje gazeta, jedną z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy.

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. "Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę" - wyjaśniła cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach, liczących do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP".

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

POLECANE

KOMENTARZE: (3)

+ DODAJ KOMENTARZ

raf 09-02-2018, 20:07:

a może jeszcze dodatkowo wydłużyć czs za herbatę , kawę i toaletę

bb 09-02-2018, 11:13:

Oczywiscie nareszcie to zauwazono. Dlaczego palacy, mimo ze truje siebie i innych ma byc na pozycji uprzywilejowanej?

Zoa z lidla 08-02-2018, 17:23:

Idąc dalej pracownikowi należy się zwrot za ubranie, mycie, czas dojścia i dojazdy do pracy no i oczywiście koszty śniadania - sorry ale to wszystko są czynności zmierzające do realizacji stosunku pracy