PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Resort zdrowia chce utrudnić sprzedaż alkoholu nieletnim

Resort zdrowia chce utrudnić sprzedaż alkoholu nieletnim fot. Shutterstock
0 0

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć kontrolę nad alkoholem sprzedawanym w sklepach lub podawanym w restauracjach.  "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że ma to utrudnić sięganie po alkohol nieletnim.

W resorcie zdrowia trwają pracę nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Obecnie przepisy uprawniają sprzedawców jedynie do poproszenia o dokument. Ministerstwo chce odmawiać sprzedaży lub podania trunku osobom, które nie okazały dokumentu potwierdzającego wiek.

Niezastosowanie się do nowych wytycznych groziłoby karą grzywny oraz cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Sklepikarze i restauratorzy, którzy sprzedaliby alkohol niepełnoletnim, nie będą już mogli uniknąć kary. Obecnie sprzedawca był bezkarny, a konsekwencje ponosił właściciel sklepu lub restauracji.

Inicjatywę resorty zdrowia, mającą na celu ograniczenie spożycia alkoholu wśród nieletnich, popierają również producenci alkoholu.

Polska Izba Handlowa uważa, że dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązku żądania dokumentu potwierdzającego wiek od każdego nabywcy. Takie przepisy obowiązują np. w USA.

Całość w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!