PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć)

W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Piotr Popiński i Adam Łukawski, fot. Maciej Krüger/materiały prasowe
Zdjęcie numer 1 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 2 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 3 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 4 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 5 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 6 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 7 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć) Zdjęcie numer 8 - galeria: W Warszawie powstało Muzeum Wódki (galeria zdjęć)
0 0

29 listopada przy Placu Teatralnym w Warszawie nastąpiła oficjalna prezentacja Muzeum Wódki. Obiekt szczyci się kolekcją blisko 10.000 przedmiotów związanych z historią wódki.

Kolekcja Muzeum Wódki powstała w wyniku połączenia gromadzonych przez ponad 20 lat zbiorów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Jej uzupełnienie stanowią eksponaty ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Eksponaty prezentowane w Muzeum Wódki, to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, reklamy, etykiety, szyldy, fotografie, grafiki oraz przedmioty reklamowe, które ukazują obraz ówczesnego świata, przez pryzmat zakładów produkcyjnych, ich wyrobów oraz ludzi, którzy od końca XVIII w. związani byli z przemysłem gorzelniczym.

- Pomysł zrodził się ponad 20 lat temu, a prace przygotowawcze do otwarcia trwały od 2015 r. Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na opracowaniu ciekawej kolekcji, która uświadomi odwiedzającym jak istotnym elementem polskiej tradycji, historii i kultury jest wódka. Chcemy pokazać, jak dużą rolę nasz narodowy trunek odegrał nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w kontekście technologii produkcji, grafiki, designu, a także stylu życia - mówi Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki.

- Odwiedzający Muzeum będą mogli zobaczyć przedmioty pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek oraz poznać dzieje tego trunku, począwszy od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 r., przez początek nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r., rozkwit branży z przełomu XIX-go i XX-go w., 20-lecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL aż po czasy współczesne. Nie zabraknie ekspozycji tematycznych prezentujących historię kieliszka, ewolucję butelki, czy świat towarzyszącej wódce reklamy. Będzie można zapoznać się także z procesami produkcji oraz zdobyć wartościowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w tematycznych spotkaniach, warsztatach i degustacjach – dodaje Popiński.

- Wierzymy, że każdy, kto odwiedzi Muzeum Wódki, pokocha jej historię i sekrety, tak samo jak my. Mamy nadzieję zabierać naszych Gości w fascynującą podróż po niezwykłych meandrach historii wódki, która miała miejsce nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Nie jest to bowiem wyłącznie popularny produkt spożywczy, goszczący w wielu domach, wódka to także element kultury, tradycji i folkloru oraz obiekt dumy narodowej. Umiejętnie konsumowana, może towarzyszyć ważnym chwilom naszego życia, dawać radość i powody do dumy,  jakich nie oferuje żaden inny alkohol na świecie – uzasadnia Adam Łukawski, współorganizator kolekcji Muzeum Wódki.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (13)

+ DODAJ KOMENTARZ

ania 02-03-2018, 12:37:

Bardzo sympatycznie wygląda. Moim zdaniem w dawnej Polsce bardziej popularny był miód, ale dam się porwać tej historycznej wiedzy ;P

milka 29-12-2017, 19:50:

Bardzo się cieszę z powstania tego typu instytucji :) Wygląda to bardzo zachęcająco ;)

holebka 28-12-2017, 21:36:

Świetny pomysł! Wygląda bardzo atrakcyjnie!