PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Za rok winne wzgórze w Zielonej Górze zyska nowe oblicze

Za rok winne wzgórze w Zielonej Górze zyska nowe oblicze Fot. Shutterstock
0 0

Ponad 8 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja winnego wzgórza w Zielonej Górze. To jedno z najbardziej znanych miejsce w tym mieście i dowód wiekowych tradycji winiarskich. Na wzgórzu znajduje się słynna zielonogórska Palmiarnia.

We wtorek władze miasta podpisały umowę z wykonawcą inwestycji - poinformowała PAP Monika Zapotoczna z biura prezydenta Zielonej Góry.

"Wzgórze winne to wizytówka Zielonej Góry, to miejsce historyczne. Tam był pierwszy nabot, czyli takie miejsce, w którym produkowano wino i dookoła, którego były winnice. Zatem jest to szczególne miejsce dla Zielonej Góry, które nawiązuje do tradycji winiarskich. Jest to bardzo popularne miejsce wśród zielonogórzan i nie tylko zielonogórzan" - powiedziała PAP wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak.

Założenia rewitalizacji robią wrażenie. Na zboczach wzgórza powstanie system kanałów i kaskad, a także ozdobny zbiornik retencyjny. Będą też dwie kurtyny wodne oraz fontanna posadzkowa w parkowej części wzgórza. Ponadto, zmiany obejmą winnicę. Obok niej zostanie wybudowana piwniczka winna. Na wzgórzu powstaną dwa place zabaw dla dzieci.

Wzgórze i Palmiarnia zyskają nowe oświetlenie, zostaną wybudowane nowe alejki i wymieniona mała infrastruktura. Renowacji zostaną poddane rzeźby, zostaną wykonane nowe nasadzenia roślin. W planie jest także nowa organizacja terenu przy samej Palmiarni.

"Chcemy, żeby to wzgórze było jeszcze piękniejsze, jeszcze bardziej funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich turystów"- dodała Haręźlak.

Na wzgórzu znajduje się Palmiarnia - reprezentacyjny zielonogórski lokal. To piąta jej wersja. Tyle razy zmieniał się wygląd tej Palmiarni - poinformował PAP kierownik Palmiarni Rafał Drochliński.

"Kiedy w 1818 r. August Grempler stawiał na szczycie wzgórza charakterystyczny dom winiarza pewnie nie myślał, że nieco ponad 140 lat później wokół domu na beczki i narzędzia winiarzy powstanie szklarnia z palmami" - dodał.

Pierwsza Palmiarnia była nieduża. Takiej samej szerokości jak stary murowany domek. Palmy też jeszcze były niewielkie. Kawiarnia została uruchomiona 1 maja 1961 r. Lokal wkrótce okazał się za mały. W 1964 r. zapadła decyzja o dobudowaniu skrzydła. Nowa sala była znacznie większa i wyższa od pierwszej szklarni.

Dwie sale wkrótce okazały się niewystarczające. Zapadła decyzje o kolejnej rozbudowie. Jesienią 1967 r. od strony ul. Lwowskiej zaczęto wznosić kolejną, stalową konstrukcję. Wiechę zawieszono na niej w połowie stycznia 1968 r.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!