PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

62 proc. Polaków spodziewa się wzrostu cen leków

62 proc. Polaków spodziewa się wzrostu cen leków fot. Shutterstock
0 0

Według 62 proc. Polaków wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne spowoduje wzrost cen leków - wynika z badania przygotowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

62 proc. respondentów twierdzi, że zapisy dotyczące ograniczenia liczby aptek, a przez to zmniejszenia konkurencji na rynku, w dalszej perspektywie doprowadzą do wzrostu cen leków nierefundowanych.

Najwięcej osób tak uważających jest w grupie wiekowej 35-45 lat oraz 25-34 lata - odpowiednio 69 oraz 70 proc. W grupie osób z wykształceniem wyższym, w porównaniu do pozostałych badanych, zaobserwować można istotnie więcej przeciwników tej zmiany (dokładnie 72 proc.).

Ankieterzy pytali również Polaków o opinię na temat ograniczeń geograficznych określających minimalną odległość między aptekami w linii prostej. Według 37 proc. respondentów regulacja ta utrudni dostęp do leków .

Najwięcej osób tak uważających znajdowało się w przedziale wiekowym powyżej 60 roku życia (43 proc. respondentów). Z badania wynika, że takie ograniczenie będzie bardziej uciążliwe dla mieszkańców miast (43 proc. respondentów). Co istotne, tylko jedna piąta badanych stwierdziła, że zaproponowana regulacja poprawi dostęp do leków, co było zapisane w założeniach do ustawy.

Więcej na dziennikpolski24.pl

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Karol 03-05-2017, 19:06:

"Według 62 proc. Polaków" - śmieszne to badanie. Jakoś nie słyszałem żeby ktokolwiek z moich znajomych podzielał tę opinię, a już na pewno nikt do żadnego z 62% nie dzwonił w tej sprawie... Żenujące i w ogóle nie miarodajne są takie badania i sondaże o czym Kantar już niejednokrotnie nas przekonał...