PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Alibaba chce potroić nakłady na badania i rozwój

Alibaba chce potroić nakłady na badania i rozwój Polacy coraz chętneij kupują na AliExpress, fot. za aliexpress.com
0 0

Chińska spółka technologiczna Alibaba Group Holding zapowiada potrojenie nakładów na prace badawczo-rozwojowe, tj. do ponad 15 mld dol. w ciągu najbliższej trzech lat. Ma to na celu dotrzymanie tempa zachodnim rywalom, takim jak Alphabet, Amazon i Facebook.

W ramach nowego planu finansowania zostanie powołana jednostka badawcza pod nazwą DAMO Academy, w ramach której powstanie siedem centrów badawczo-rozwojowych, m.in. w Pekinie, Bellevue, Moskwie, Tel Awiwie i Singapurze.

Na czele DAMO stanie dyrektor technologiczny Alibaby Jeff Zhang. Jednostka ma ściśle współpracować z wykładowcami uczelni chińskich i amerykańskich, m.in. z Harvardu, MIT i Uniwersytetu w Princeton. DAMO będzie finansować badania w takich obszarach, jak uczenie maszynowe, analiza danych oraz komputery kwantowe, uznawanych za wiodące źródła innowacji w najbliższych latach.

Założona w 1999 roku przez Jacka Ma Alibaba zaczynała jako portal do sprzedaży towarów w internecie, jednak od tego czasu poszerzyła swój profil o rozwiązania oparte na chmurze i sztucznej inteligencji. Mimo to w ostatnich trzech latach nakłady na badania i rozwój Alibaby nie przekraczały 6 mld dol.

W 2016 inwestycje badawczo-rozwojowe chińskiej spółki wyniosły 2,6 mld dol. w porównaniu do 13,9 mld wydanych przez Alphabet (ok. 16 proc. przychodów spółki matki Google) i 16 mld ze strony Amazona w tym samym roku.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!