PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Konfederacja Lewiatan skarży do Trybunału zakaz handlu w niedziele

Konfederacja Lewiatan skarży do Trybunału zakaz handlu w niedziele fot. shutterstock.com
0 0

Jak uważają przedsiębiorcy, ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, więc pełno w nich niejasności - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

W przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni Konfederacja Lewiatan twierdzi, że nowe przepisy zawierają niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne. Narusza to, zdaniem przedsiębiorców, zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - czytamy w artykule.

Jak informuje gazeta, zarzutów we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego jest jednak znacznie więcej. Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że zdaniem Lewiatana zaskarżona ustawa tworzy dwie grupy podmiotów - objętych i nieobjętych zakazem, a to różnicuje zatrudnionych w nich pracowników. Pozostawia jednym pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, dla innych ograniczoną. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to wiele konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności.

"Nie zgadzam się z tymi zarzutami, bo gorąca dyskusja nad tymi przepisami trwała w Sejmie przez prawie półtora roku" - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Janusz Śniadek, sejmowy sprawozdawca obywatelskiego projektu zmian ograniczających niedzielny handel.

Zdaniem byłego szefa NSZZ "Solidarność", który przygotował projekt, skarga do TK to wyraz antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzanych ograniczeń w pracy w handlu w niedziele i święta, który - jak wynika z sondaży - polskie społeczeństwo zaakceptowało. 

POLECANE

KOMENTARZE: (4)

+ DODAJ KOMENTARZ

PIS okradł nas Polaków 18-05-2018, 10:02:

Pisi Trybunał sterowany przez byłych agentów wykona instrukcje z Nowogrodzkiej. Pis ukradł Polakom Trybunał a także prokuraturę, media publiczne, policję i teraz stara się ukraść nam sądy.

Mareks 17-05-2018, 10:54:

a poza tym ,jakiej wolności wykonywania pracy im broni?Właściciel staje za ladą w sobotę o 00.01 i dyma do 24..00 w niedzielę a jaki ma z tego zysk,nie dosyć, że utarg niebagatelny to jeszcze oszczędność na wynagrodzeniu pracowników....sam miód a ci jeszcze lamentują mimo, że w normalnych cywilizowanych społeczeństwach tak jest od dawna.

sdffss 17-05-2018, 10:20:

Solidarność jest zaprzeczeniem swojej nazwy. To szkodniki i pasożyty. Nie mam zbyt wielkiej nadziei, że Pistrybunał cokolwiek uczyni w tej sprawie.