PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Lotos: opóźni się uruchomienie projektu EFRA

0 0

Uruchomienie instalacji powstających w ramach projektu EFRA się opóźni - poinformowała Grupa Lotos. Dodano, że nie wpłynie to negatywnie na kondycję finansową Grupy. Oddanie do użytku instalacji, które mają zwiększyć efektywność gdańskiej rafinerii, planowano na połowę 2018 r.

Projekt EFRA (Efektywna Rafinacja), którego realizacja miała się zakończyć w 2018 roku, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy; dzięki temu gdańska rafineria ma stać się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Przewidywano, że w czerwcu br. uruchomiona zostanie pierwsza instalacja wytwórni tlenu, następnie w grudniu - instalacja produkcji wodoru. Na początku 2016 r. Lotos informował, że koszt realizacji projektu to 2,3 mld zł.

Zarząd Grupy Lotos poinformował w piątek w komunikacie "o urzeczywistnieniu się ryzyka niedotrzymania terminu uzyskania pełnej gotowości operacyjnej instalacji koksowania". Wyjaśniono, że "oznacza to, że spodziewane efekty ekonomiczne wynikające z eksploatacji instalacji Projektu EFRA nie pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach finansowych za 2018 rok". Zarząd podkreślił, że "przesunięcie w czasie zakończenia Projektu EFRA nie wpłynie w negatywny sposób na bieżącą kondycję finansową Grupy Lotos".

Podstawowe instalacje Projektu EFRA realizowane są w ramach kontraktów według formuły "pod klucz" przez włoską firmę KT (Kinetics Technology). Jako podwykonawcy firmy KT, pracują głównie polskie przedsiębiorstwa, m.in. Mostostal Zabrze, Przembud Gdańsk, Strabag, Keller Polska, Elektromontaż Gdańsk, ABB, Uniserv-Piecbud i Tebodin.

Lotos poinformował, że zarząd Grupy i wykonawca "są w stałym kontakcie i prowadzą rozmowy dotyczące wdrażania niezbędnych działań". Biuro komunikacji Grupy Lotos nie poinformowało, jak długie będzie przesunięcie terminu uruchomienia instalacji.

Zarząd Grupy Lotos przypomniał w komunikacie, że "w opublikowanym w październiku ub.r. Komentarzu do wyników finansowych za III. kwartał 2017 r. przekazał, że główny wykonawca - firma KT, poinformowała o ryzyku niedotrzymania umownego terminu uzyskania statusu RFSU (ang. Ready For Start Up, tj. gotowości do uruchamiania) głównej instalacji Projektu EFRA, tj. instalacji koksowania (ang. skrót DCU)".

Spółka poinformowała, że "postęp realizacji całego Projektu EFRA wyniósł na koniec grudnia 90 procent". Do tej pory zmodernizowano lub wybudowano, a następnie przekazano do prób i testów m.in. instalacje: odsiarczania oleju napędowego, produkcji tlenu, odzysku siarki i sprężonego powietrza.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!