PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Wzrost gospodarczy uskrzydla rynek produktów luksusowych

Wzrost gospodarczy uskrzydla rynek produktów luksusowych fot. Fotolia
0 0

Już ponad 21 mld zł wart jest polski rynek towarów z najwyższej półki. Do 2021 r. urośnie jeszcze o połowę, głównie dzięki motoryzacji - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

W ślad za wzrostem PKB, którego tempo w III kwartale zbliżyło się do 5 proc., idą wydatki Polaków na towary luksusowe. W swoim corocznym raporcie KPMG pisze, że to efekt rosnącej liczby zamożnych, których jest już 1,1 mln. To osoby zarabiające ponad 7,1 tys. zł brutto miesięcznie, czyli wchodzące w drugi próg podatkowy. W ramach tej grupy są też znacznie lepiej sytuowani.

KPMG podaje, że w 2016 r. 164 tys. osób zarabiało miesięcznie powyżej 20 tys. zł brutto, w tym 40 tys. – ponad 50 tys. zł brutto. Rośnie również liczba najbogatszych, czyli tych, których majątek netto wart jest ponad 1 mln dolarów. Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce mówi, że jest ich już 57 tys. (w ciągu roku przybyło ich 16 tys.), z czego 203 osoby są w posiadaniu majątku większego niż 100 mln dol.

Zwiększa się też skłonność do wydawania. Z badania wśród osób zarabiających ponad 20 tys. zł miesięcznie 65 proc. korzysta regularnie z pomocy domowej, blisko 30 proc. zamawia ubrania u projektantów bądź szyje na zamówienie. 35 proc. regularnie odwiedza luksusowe restauracje.

Największym segmentem dóbr luksusowych jest motoryzacja (ok. 12,3 mld zł wartości rynku), następnie odzież i akcesoria (2,5 mld zł), usługi hotelarskie i spa (1,7 mld zł), Do 2021 r. najszybciej mają rosnąć wydatki na auta, zegarki i biżuterię oraz na alkohole.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!