PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Polacy rozsmakowali się w streetfoodowych przysmakach Wietnamu

Polacy rozsmakowali się w streetfoodowych przysmakach Wietnamu phở miền Nam; fot.: Wiktoria Górecka, autorka bloga Pyza Made in Poland
0 0

– Blisko ćwierć wieku wietnamska gastronomia dominuje na rynku azjatyckich kuchni w Polsce. Początkowo widoczna była jedynie w Warszawie i większych miastach, ale obecnie z jej przejawami można spotkać się w całym kraju – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Wiktoria Górecka, wykładowca Food Studies na SWPS, autorka bloga Pyza Made in Poland, ekspert kuchni azjatyckich.

Podobnie jak inne kuchnie azjatyckie w Polsce, także kuchnia wietnamska adaptuje się i ewaluuje w naszym kraju. Początek to głównie popularne "chińczyki".

– Na początku lat 90. sztandarowym daniem w tzw. barach orientalnych był kurczak w cieście z sałatką z kapusty. Danie to nie ma nic wspólnego z autentyczną kuchnią wietnamską, ale to przykład adaptacji do potencjalnego polskiego gustu kulinarnego – tłumaczy  autorka bloga Pyza Made in Poland.

Odpór tej tendencji przyniosła niespodziewana popularność, jaką zdobyły lokale gastronomiczne na dawnym stołecznym Jarmarku Europa - Polacy rozsmakowali się w streetfoodowych przysmakach Wietnamu: zupie pho i sałatce z wołowiną bun bo Nam Bo – wymienia Wiktoria Górecka.

Jak dodaje, egzotyczna kraina ryżu stała się przy tym modnym celem wakacyjnych destynacji, co wpłynęło na zwiększenie oczekiwań klientów.

– Wkrótce zaczęły pojawiać się bistra oferujące oryginalną, ale wciąż przystępną cenowo kuchnię wietnamską. Ta ewolucja trwa do dziś, a restauracje w atrakcyjnych lokalizacjach (i innych miastach Polski) przygotowują coraz bardziej wyszukane karty dań – przekonuje ekspert kuchni azjatyckich.

Polecamy również artykuł o przemianach kuchni japońskiej w Polsce: Ekspert: Moda na kuchnię japońską ewoluuje

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!