PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Recipe boxy wyprą z rynku diety pudełkowe?

Recipe boxy wyprą z rynku diety pudełkowe? fot. materiały prasowe CookUp
0 0

Moda na gotowanie to wciąż najsilniejszy trend lifestylowy i społeczny ostatnich lat. Polacy uważniej wybierają to, co jemy i zwracają uwagę na proces przygotowania potraw oraz pochodzenie produktów. Nic dziwnego, że jak grzyby po deszczu powstają coraz ciekawsze koncepty gastronomiczne, oferujące nowe usługi. Jednym z najnowszych trendów w światowej gastronomii są recipe boxy, które zaczynają wypierać diety pudełkowe.

Recipe boxy to dostarczone do domu przepisy wraz z niezbędnymi do ich przygotowania produktami. Zazwyczaj klienci mogą zamawiać od 1 do 5 potraw w tygodniu. Najczęściej zamawiają je w tygodniowych zestawach (najpopularniejszy model recipe boxów to 3 potrawy na każdy tydzień). Pomysł na danie, niemarnowanie jedzenia, wysokiej jakości składniki oraz oszczędność czasu to tylko niektóre z zalet, za które docenili recipe boxy klienci na całym świecie. Dania są kreatywne, ale jednocześnie na tyle proste, by na podstawie dostarczanych przepisów każdy mógł je samodzielnie przygotować w domu. To oferta nie tylko dla tych, którzy chcą świadomie I dobrze się odżywiać, ale też tych, którzy po prostu lubią gotować, często nie mając czasu na szukanie kulinarnych inspiracji, czy poszczególnych składników. 

W samych Stanach Zjednoczonych istnieje aż 100 firm oferujących recipe boxy, a w 2016 r. wydatki na tego typu usługi przekroczyły 1.5 mld USD. W Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie roku (2015-2016) rynek recipe boxów wzrósł aż o 65%. Najwięksi światowi gracze to Plated, Blue Apron czy Hello Fresh. Ta ostatnia firma była do 2015 r. najszybciej rosnącą spółką w całej Europie. Przedsiębiorstwo założone w Berlinie przez Dominika Richtera i Thomasa Griesela dostarcza ok. 7.2 miliona dań miesięcznie. Obecnie Hello Fresh działa w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii oraz Holandii. Jej partnerem finansowym jest Rocket Internet (znana firma inwestująca w startupy), a wśród szefów kuchni, którzy przygotowują przepisy dla Hello Fresh możemy znaleźć m.in. te autorstwa światowej gwiazdy branży gastronomicznej - Jamiego Olivera. Innym silnym graczem jest Blue Apron, spółka założona w 2012 r. przez Marta Salzberga. Firma dostarcza ok.5 mln dań miesięcznie i jest wyceniana na poziomie 2 – 3 mld USD.

W Polsce, z usługą recipe box właśnie startuje największa krajowa sieć studiów kulinarnych CookUp. 

- Do wprowadzenia recipe boxów na polski rynek przygotowywaliśmy się 2 lata. Ten czas poświęciliśmy na badania rynku, testy i analizy. Nasze duże doświadczenie na rynku usług kulinarnych w Polsce pomogło nam odpowiednio przygotować się do nowego projektu - mówi Jakub Mielniczuk, CEO debiutującej właśnie na polskim rynku firmy CookUp Box i właściciel marki CookUp.

Za przepisy CookUp Box odpowiadają doświadczeni szefowie kuchni i kucharze na co dzień prowadzący warsztaty kulinarne w CookUp. To baza ponad 40 znanych i cenionych nazwisk, wśród których są m.in. Sebastian Olma, Tomek Królikowski, Michał Lachur, Piotr Bruś-Klepacki, Isabel Balderas, Yeunsu Lee, Paweł Kibart czy Łukasz Konik.

W każdym recipe box znajdują się (poza przepisami) komentarze dietetyczne, wraz z informacjami o wartościach odżywczych każdego dania. Ich autorką jest doświadczona dietetyczka Anna Jelonek, na co dzień prowadząca warsztaty dietetyczno-kulinarne w CookUp.

CookUp Box działa na razie w Warszawie, ale śladem CookUp, chce rozszerzać swoją działalność o inne największe miasta w Polsce (Poznań, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Łódź). 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!