PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Wojciech Modest Amaro zakłada własną farmę

Wojciech Modest Amaro zakłada własną farmę Wojciech Modest Amaro, szef kuchni atelier Amaro, fot. materiały prasowe
0 0

Na pewno nie zakładałbym farmy, żeby mieć własną miętę i bazylię, bo to każdy dostawca mi zapewni, ale chodzi właśnie o to, żeby ta farma wypromowała i dotknęła coś, czego nie ma na rynku lub zostało zapomniane – powiedział w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Wojciech Modest Amaro, szef kuchni atelier Amaro.

Zdaniem Amaro szkodliwe dla gastronomi jest to, że o produkcie decydują inne czynniki niż smak.

– Smak znajduje się dopiero gdzieś na 4 lub 5 miejscu, a na pierwszym odporność, na drugim wydajność itp. Jako szef kuchni dostaję produkt wybrany nie ze względu na smak a inne wartości. Chcę produkt, który będzie wybrany przeze mnie ze względu na smak, ponieważ moim gościom serwuję coś wyjątkowego i to jest dla mnie kluczowe, dlatego też zakładam własną farmę – tłumaczył restaurator.

Wspomniana farma ma między innymi pomóc powrócić na stół starym, zapomnianym owocom i warzywom.

– Zakładam farmę, która będzie zajmować się różnymi starymi i zapomnianymi produktami oraz bioróżnorodnością. Farma będzie działać dwutorowo. Z jednej strony inwestujemy w szklarnię i uprawę, a z drugiej strony powstanie centrum – budynek, w którym będziemy zajmować się bioróżnorodnością, która najbardziej mnie interesuje. Poprzez banki nasion, znajomości i współpracę z moimi kolegami z zagranicy będziemy to rozwijać. Ale to jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Na pewno nie zakładałbym farmy, żeby mieć własną miętę i bazylię, bo to każdy dostawca mi zapewni, ale chodzi właśnie o to, żeby ta farma wypromowała i dotknęła coś, czego nie ma na rynku lub zostało zapomniane – wyjaśnił Amaro.

– Pierwsze prace polowe zaczniemy lada moment. A pełne zakończenie inwestycji nastąpi wiosną przyszłego roku. I wtedy będziemy mogli porozmawiać więcej na ten temat i zaprezentować efekty naszej pracy – dodał. 

Czytaj więcej: Wojciech Modest Amaro: Zderzenie lokalnych produktów ze światowymi trendami wyjdzie nam na dobre (wywiad)

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!