PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Prezydencja bułgarska może zmienić relacje Polski z UE

0 0

Hiszpańscy komentatorzy przewidują, że rozpoczęte przez Bułgarię półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej może zmienić stosunki między władzami Polski a Brukselą. Wieszczą możliwe fiasko ukarania Warszawy na mocy artykułu 7 traktatu unijnego.

Hiszpańskie media wskazują w piątek, że po burzliwym okresie w relacjach Brukseli z Warszawą podczas przewodnictwa maltańskiego najbliższe miesiące mogą stać pod znakiem poprawy stosunków Polski z kierownictwem UE.

Stacja TVE24 odnotowała, że już na starcie przewodnictwa Bułgarii w UE premier tego kraju Bojko Borisow zaapelował do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, aby ten nie ingerował w wewnętrzne sprawy Polski i zachował neutralność.

Hiszpański kanał informacyjny twierdzi, że Bułgaria, mająca z racji podobnej historii i położenia geograficznego wiele wspólnego z Polską i Węgrami, może okazać się elementem uspokajania burzliwych w ostatnim czasie relacji tych państw z władzami unijnymi.

Podobnie przewidują też komentatorzy dziennika "El Pais". Spodziewają się, że Sofia zatrzyma proces ukarania Polski rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku po uruchomienia artykułu 7 traktatu europejskiego. "Bułgaria nie podziela twardego stanowiska UE wobec Polski" - odnotowała gazeta.

Madrycki dziennik przypomniał czwartkowe słowa premiera Borisowa o przyjaźni z Polską oraz o potrzebie zachowania wstrzemięźliwości wobec prób ukarania Warszawy za zarzucane jej przez UE łamanie praworządności.

Dziennikarze "El Pais" wątpią, aby ewentualne ukaranie Polski na podstawie artykułu 7 w ogóle było możliwe w tym roku. Wskazują, że nawet po zakończeniu bułgarskiej prezydencji w UE proces uruchamiania ewentualnych sankcji wobec Warszawy będzie trudny do realizacji.

"Prezydencja unijna pod wodzą Bułgarii znajduje się w rękach władzy, która (…) w pewien sposób banalizuje skrajną prawicę. Z kolei następne przewodnictwo unijne, Austrii, będzie nadzorowane właśnie przez tego typu rząd" - napisał "El Pais".

Z kolei dziennik ABC w swoim piątkowym wydaniu twierdzi, że Bułgarii podczas sprawowania przewodnictwa UE bardziej od kwestii ukarania Warszawy zależeć będzie na poprawie stosunków Unii z Turcją oraz na zbliżeniu niektórych bałkańskich krajów do członkostwa w strukturach unijnych.

20 grudnia br. unijni komisarze wyrazili zgodę na uruchomienie artykułu 7 traktatu UE przeciwko Polsce. Tego samego dnia węgierski rząd zapowiedział, że zawetuje tę decyzję.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!