PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Sukces Karty Dużej Rodziny

Sukces Karty Dużej Rodziny Fot. Fotolia
0 0

Karty Dużej Rodziny oferujące zniżki dla członków rodzin "3 plus" otrzyma nowa grupa uprawnionych - zapowiedziała podczas V Zjazdu Dużych Rodzin w Nysie minister rodziny, pracy polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Rafalska była uczestnikiem panelu "Karta Dużej Rodziny, jako element polityki rodzinnej". Spotkanie było częścią ogólnopolskiego, trzydniowego Zjazdu Dużych Rodzin, który zgromadził ponad tysiąc osób z całej Polski.

"Z dzietnością na poziomie 1,3 daleko nam do poziomu, który zapewni Polsce zastępowalność pokoleniową. Żeby to uzyskać, polskie rodziny muszą pożegnać się z modelem dwa plus jeden. Jednocześnie muszą otrzymać wsparcie ze strony państwa. Obecnie w Polsce jest 376 tysięcy rodzin, które mają więcej niż dwoje dzieci. Jest to 14 proc. wszystkich rodzin. Z tej grupy 1,09 mln dzieci jest objętych rządowym programem 500+. Ogółem z programu korzysta 3,96 mln dzieci, czyli nieco więcej niż jedna czwarta z nich to dzieci z dużych rodzin, które mają prawo do otrzymania KDR. Wydano już blisko 1,7 mln KDR, które oferują zniżki w około 2 tysiącach instytucji i firm. Od 2019 roku chcemy powiększyć grono uprawnionych o osoby, które w przeszłości prowadziły rodziny wielodzietne" - powiedziała minister Rafalska.

Prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" Joanna Krupska podkreśliła, że Karta Dużej Rodziny nie jest powodem do wstydu, ale dowodem wdzięczności i uznania, jakie instytucje i firmy składają rodzinom wielodzietnym za ich ciężką pracę na rzecz całego społeczeństwa. "Karty nie można rozumieć jedynie jako narzędzia wsparcia rodziny. Jest to także narzędzie zmiany postrzegania dużych rodzin. Tę kartę można pokazywać z prawdziwą dumą" - powiedziała Krupska.

Zdaniem Krupskiej, wiele rodzin nadal nie korzysta z możliwości, które daje im posiadanie KDR. Jako powód podaje brak wiedzy o możliwości jej uzyskania i korzyściach, jakie się z tym wiążą i obawę przed skomplikowaną procedurą jej uzyskania. "Według naszych informacji, dzięki KDR można zaoszczędzić od 50 do 500 złotych. Nie są to może duże kwoty z punktu widzenia budżetu rodziny, jednak karta ciągle się zmienia, a lista firm i instytucji je honorujących ulega ciągłej zmianie. Łatwiej będzie można też odnaleźć punkty honorujące KDR. Są już aplikacje na Androida, a za chwilę pojawią się programy na iOS, które dzięki geolokalizacji wskażą posiadaczowi smartfona wszystkie punkty w jego sąsiedztwie" - wyliczała Krupska.

Prezes ZDR apelowała do uczestników zjazdu do rozmów z firmami i instytucjami, które mogłyby poszerzyć listę udzielających wsparcia posiadaczom Karty Dużej Rodziny. "Rozmawiajcie. A kiedy już kolejna instytucja czy firma wyrazi na to zgodę, zgłaszajcie je do nas" - apelowała Krupska.

Po zakończeniu panelu wiceprezes ENEA, Piotr Adamczak podpisał z minister Rafalską umowę o przyłączeniu jego firmy do grupy honorującej Karty Dużej Rodziny. "Jesteśmy firmą społecznie odpowiedzialną. Dlatego podjęliśmy decyzję o wejściu do grona wspierających ideę dużych rodzin. Mówię to z dużą satysfakcją, bo sam jestem ojcem trójki dzieci" - powiedział Adamczak.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!