PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Costa Coffee: Stale obserwujemy wzrost zainteresowania kawami czarnymi

Costa Coffee: Stale obserwujemy wzrost zainteresowania kawami czarnymi fot. shutterstock
0 0

– Zauważamy odejście od kaw słodkich na rzecz klasycznych propozycji. To właśnie takie pozycje pozwolą koneserom na delektowanie się smakiem i aromatem jakościowej kawy – powiedział serwisowi portalspozywczy.pl Kamil Gaszewski, Beverage Development Manager Europe Costa Coffee.

Kamil Gaszewski patrząc na cieszące się popularnością poszczególne produkty w menu Costa Coffee, zwraca uwagę na fakt, że konsumenci coraz częściej wybierają kawy klasyczne, rezygnując tym samym z kaw słodkich.

– Flat White, czyli kawa na bazie Cortissimo, którego specjalny sposób parzenia wydobywa naturalną słodycz bez dodatku cukru, jest z tego grona stosunkowo „najmłodsza”. Jeszcze przed pięciu laty mało kto o niej w Polsce słyszał, ale możemy śmiało powiedzieć, że to właśnie Costa Coffee zaprezentowała ją Polakom. Dzisiaj wybierana jest przez naszych klientów równie często jak pozostałe mleczne klasyki, czyli Latte lub Cappuccino. Stale obserwujemy wzrost zainteresowania kawami czarnymi – Espresso czy Americano. Zauważamy także odejście od kaw słodkich, na rzecz klasycznych propozycji. To właśnie takie pozycje pozwolą koneserom na delektowanie się smakiem i aromatem jakościowej kawy. Będzie to ogólny trend, który zdecydowanie zyska na popularności w nadchodzących miesiącach – wyjaśnia Beverage Development Manager Europe Costa Coffee.

– Trudno przypisać konkretne preferencje kawowe poszczególnym grupom wiekowym. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że młodsze pokolenie, które lubi dzielić się swoim życiem w mediach społecznościowych, chętniej wybiera smakowe kawy z bitą śmietaną i dodatkami, ponieważ ładnie prezentują się na zdjęciach. Nasi stali goście najczęściej sięgają po kawy klasyczne – Espresso czy Americano oraz mleczne klasyki czyli Flat White, Latte i Cappuccino – dodaje Kamil Gaszewski.

Cały wywiad z Kamilem Gaszewskim, Beverage Development Manager Europe Costa Coffee: Polacy poszukują nie tylko coraz wyższej jakości kawy, ale także alternatywnych metod jej przygotowania (wywiad)

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!