PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ekspert IŻŻ: Regularne picie kawy nie powoduje zubożenia organizmu w magnez

Ekspert IŻŻ: Regularne picie kawy nie powoduje zubożenia organizmu w magnez fot. shutterstock
0 0

– Jeśli chodzi o wypłukiwanie magnezu i wapnia przez kawę, to przy umiarkowanym piciu kawy, czyli 3-5 filiżanek dziennie i urozmaiconej diecie opartej o różne produkty, nie możemy mówić o deficycie składników odżywczych w naszym organizmie, w tym braku magnezu i wapnia – powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl dr n. o zdrowiu Regina Wierzejska, ekspert Instytutu Żywności i Żywienia.

Zdaniem dr n. o zdrowiu Reginy Wierzejskiej regularne picie kawy nie powoduje niedoboru magnezu i wapnia w ludzkim organizmie.

– Jeśli chodzi o wypłukiwanie magnezu i wapnia przez kawę, to przy umiarkowanym piciu kawy, czyli 3-5 filiżanek dziennie i urozmaiconej diecie opartej o różne produkty, nie możemy mówić o deficycie składników odżywczych w naszym organizmie, w tym braku magnezu i wapnia. Oczywiście mówimy tu o diecie niewykluczającej kategorycznie niektóre produkty jak np. dieta bezglutenowa pozbawiona produktów zbożowych. Długoterminowe korzystanie z takiej diety może prowadzić do zubożenia naszego organizmu w różne składniki – tłumaczyła dr n. o zdrowiu Regina Wierzejska.

– Kawa jako sam produkt dostarcza nam magnezu. Filiżanka kawy daje nam 5 procent dziennej normy magnezu, a więc 5 filiżanek dostarczy nam dziennie 25 procent. W niektórych krajach, gdzie pije się dużo kawy, jest ona stawiana na drugim lub trzecim miejscu jako produkt dostarczający magnez. Pokutujące w społeczeństwie mity mówiące o tym, że kawa wypłukuje magnez i wapń nie mają potwierdzenia. Chyba że naprawdę ktoś pije bardzo dużo kawy, ma nieracjonalną dietę, przyjmuje wiele różnych leków, które wchodzą w interakcje ze sobą, wtedy taka sytuacja może mieć miejsce, ale są to pojedyncze przypadki. Generalnie uspokajam, że regularne picie kawy nie powoduje zubożenia organizmu w magnez – wyjaśniła ekspert Instytutu Żywności i Żywienia.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!