PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Gourmet Foods: Zakaz handlu w niedziele przyniesie wzrost kosztów i straty

Gourmet Foods: Zakaz handlu w niedziele przyniesie wzrost kosztów i straty fot. shutterstock
0 0

– Każdy dzień wyłączony z handlu w konkretnym okresie przyniesie wzrost kosztów i straty lub dodatkowy impuls inflacyjny – powiedział serwisowi portalspozywczy.pl Piotr Witomski, członek zarządu Gourmet Foods.

Zdaniem Piotra Witomskiego segment herbaty nie odczuje zbytnio zmian związanych z zakazem handlu w niedzielę. Kłopoty mogą mieć producenci artykułów z krótkim terminem przydatności. 

– Z punktu widzenia naszej firmy zakaz handlu w niedzielę nie ma aż takiego dużego znaczenia, natomiast pewne jest, że każdy dzień wyłączony z handlu w konkretnym okresie przyniesie wzrost kosztów i straty lub dodatkowy impuls inflacyjny. Warto pamiętać, że i bez tego prognozowane są wzrosty cen żywności, zarówno krajowej, jak i importowanej. Dla polskich producentów, szczególnie tych, którzy mają produkty szybko psujące się, będzie to duże wyzwanie logistyczne. Produkty z krótką datą przydatności do spożycia nie mają szansy sprzedać się między sobotą a poniedziałkiem, a więc jednym słowem wzrasta ryzyko przeterminowania się produktów, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia ilości zmarnowanej żywności. Sieci handlowe mogą mieć szybką odpowiedź na tego typu zagrożenie zwiększając liczbę promocji w dni poprzedzające dzień wolny, jednak każda dodatkowa promocja, to koszt nie został ujęty przez dostawców w kalkulacjach. Sytuacja może wyglądać gorzej w handlu tradycyjnym – ocenia członek zarządu Gourmet Foods.

– Z punktu widzenia konsumenta to temat wzbudzający wiele emocji. Część czuje, że jest to ograniczenie ich wolności i możliwości dostępu do wszystkich produktów, kiedy pojawi się konkretna potrzeba. Część natomiast cieszy się, że ten wolny czas będzie mogła poświęcić rodzinie i celebrowaniu wspólnego czasu z nią. Jest wiele scenariuszy tego, jak będzie wyglądał rynek po wprowadzeniu tej ustawy. Jak będzie w rzeczywistości? Okaże się już niedługo – dodaje Piotr Witomski. 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!