PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Grumpy Cat, czyli kot celebryta, wygrał z dystrybutorem kawy

Grumpy Cat, czyli kot celebryta, wygrał z dystrybutorem kawy http://www.abc.net.au/news/2018-01-25/grumpy-cat-roast-coffee/9361286
0 0

Grumpy Cat ma powody do radości – jego właścicielka uzyskała wyrok przyznający jej 700 tysięcy dolarów odszkodowania za bezprawne wykorzystanie wizerunku jej wiecznie niezadowolonego kota przez firmę produkującą kawę - informuje Aleksandra Młoczkowska, rzecznik patentowy w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.

- Właścicielka słynnego z niekończącej się serii memów kota i założycielka Grumpy Cat Limited, Tabatha Bundesen, wykorzystując pięć minut sławy swojego pupila, sprzedała prawa do wykorzystywania jego wizerunku Grenade Beverage, kalifornijskiej firmie zajmującej się sprzedażą kawy. Grenade Beverage wypuściła na rynek linię sygnowanych wizerunkiem słynnego kota napojów kawowych Grumppuccino - mówi Aleksandra Młoczkowska, rzecznik patentowy w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j. 

Możliwość wprowadzenia na rynek Grumppuccino kosztowała kalifornijską spółkę 150 tysięcy dolarów, co, jak się wkrótce okazało, nie oznaczało końca jej wydatków w tej sprawie. Niedługo po wprowadzeniu na rynek wspomnianej linii napojów Grenade poszło o krok za daleko i zamieściło wizerunek Grumpy Cata również na opakowaniach kawy, co nie mieściło się w granicach zawartej z właścicielką kota umowy. 

Tabatha Bundesen, składając pozew w sprawie o bezprawne wykorzystanie wizerunku, określiła to działanie jako „rażące naruszenie” praw autorskich i znaków towarowych Grumpy Cat oraz naruszenie umowy.

- Pełnomocnicy Grenade Beverage argumentowali, że Grumpy Cat Ltd nie dotrzymywała warunków umowy i niedostatecznie promowała Grumpuccino w mediach społecznościowych. Jednym z zarzutów podniesionych przez pozwaną spółkę było rzekome oświadczenie Grumpy Cat Ltd, iż kot wystąpi w produkcji filmowej z Jackiem Blackiem, pomimo którego do zapowiedzianej współpracy nigdy nie doszło. Nie zważając na linię obrony strony pozwanej, sąd w Kalifornii stwierdził naruszenie praw autorskich, praw do znaków towarowych i umowy z Grumpy Cat Ltd. - dodaje Aleksandra Młoczkowska.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!