PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Karuzela VAT w obrocie kawą. Fałszywe faktury na ponad 10 mln zł

Karuzela VAT w obrocie kawą. Fałszywe faktury na ponad 10 mln zł fot. shutterstock
0 0

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie poinformowała o oszustwach podatkowych związanych z zakupem i sprzedażą kawy. Fałszywe faktury wyniosły ponad 10 mln zł.

– W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem – napisano w oficjalnym komunikacie 

– Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. „znikającego podatnika", a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom („buforom"). Ostatni z polskich kontrahentów („broker") kawę ponownie sprzedawał zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego „znikającego podatnika", a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli – poinformowano.

Zdaniem Izby Administracji Skarbowej w wyniku tego procederu przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych. Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.

– Wykrycie międzynarodowej karuzeli VAT w obrocie kawą, było możliwe dzięki wnikliwej analizie materiału dowodowego, odpowiedniej koordynacji działań oraz skutecznej i szybkiej wymianie informacji w jednostkach KAS" – informuje Anna Szczepańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!