PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Picie kawy może zmniejszać ryzyko raka wątroby

Picie kawy może zmniejszać ryzyko raka wątroby fot. shutterstock
0 0

Zwiększenie codziennej dawki kawy może zmniejszać ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC) - wynika z badań naukowców z University of Southampton, których wnioski publikuje pismo "BMJ Open".

Brytyjczycy przyjrzeli się danym pochodzącym z 26 badań, w których udział wzięło łącznie 2,25 mln osób.

Zwiększenie spożycia kawy o jedną filiżankę dziennie miało związek ze zmniejszeniem ryzyka HCC o 20 proc. Picie dwóch filiżanek więcej - o 35 proc. i tak dalej, aż do pięciu filiżanek (niewiele osób piło więcej niż pięć). Im więcej kawy, tym mniejsze ryzyko obserwowane było zarówno u kawoszy, jak i u osób, które zazwyczaj kawy nie piją. Pozytywny wpływ, choć mniejszy, miała także kawa bezkofeinowa.

"Picie kawy wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia, a te badania wskazują, że ma ono także wpływ na zmniejszenie ryzyka nowotworu wątroby. Nie sugerujemy jednak, że każdy powinien zacząć pić pięć filiżanek kawy dziennie" - mówi autor badań dr Oliver Kennedy, dodając, że wyniki są istotne z punktu widzenia zapobiegania rakowi wątrobowokomórkowemu, gdyż zachorowalność na całym świecie wzrasta (zwłaszcza w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej).

Rak wątrobowokomórkowy rozwija się najczęściej u osób z marskością i niewydolnością wątroby. Rokowania są często niepomyślne. Szacuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań diagnozowanych rocznie wzrośnie o około 50 proc.

Zwiększone spożycie kawy, jak wykazały już wcześniejsze badania, może chronić także przed marskością wątroby. Ma to związek m.in. z zawartymi w kawie przeciwutleniaczami oraz jej właściwościami przeciwzapalnymi.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Piotr 26-06-2017, 08:36:

Bardzo ciekawe informację. Na mnie kawa działa pobudzająco ale jak jeszcze ma mnie chronić od chorób to bardzo dobrze. Jeśli chodzi o kawę to dość wybredny jestem. Dość długo mi zajęło czasu znalezienie odpowiedniej kawy dla mnie. Najlepsza kawa ziarnista według mnie to Balletti Caffe Aroma zamawiam ja ze strony doskonalakawa. Kawa nie jest gorzka czy coś tylko taki fajny orzechowy posmak ma. Jak przychodzą do mnie goście to im przygotowuje taką kawę. Nawet moja żona się przekonała do jej picia, a jak ona pije to naprawdę musi być dobra.