PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Prof. Artur Mamcarz: Spożywanie 4–5 filiżanek kawy dziennie może wydłużać życie

Prof. Artur Mamcarz: Spożywanie 4–5 filiżanek kawy dziennie może wydłużać życie fot. shutterstock
0 0

– Spożywanie 4 – 5 filiżanek dziennie jest traktowane jako ilość, która przynosi pewne korzyści dla układu sercowo – naczyniowego, rokuje w wielu chorobach i może wydłużać życie – powiedział serwisowi portalspozywczy.pl prof. dr hab. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM.

Prof. dr hab. Artur Mamcarz wyjaśniał, że w świetle aktualnego stanu wiedzy nawyk picia umiarkowanej ilości kawy nie zwiększa ryzyka nadciśnienia tętniczego, ponieważ dochodzi do rozwoju tolerancji organizmu na działanie kofeiny, odpowiedzialnej za wzrost ciśnienia. 

– Jeśli chodzi o ilość spożycia kawy dziennie, jest to łatwe pytanie, a trudna odpowiedź, ponieważ nie mamy dokładnych badań, żeby pokazać czy różnica między piciem 2 a 10 filiżankami kawy dziennie jest naprawdę istotna. Natomiast przekaz jest prosty, kawa na pewno nie przynosi strat dla układu krążenia, a są dane, z których wynika, że kawa przynosi korzyści. I trzeba racjonalnie przyjąć na zasadzie oceny dotyczących różnych badań, że spożywanie 4 – 5 filiżanek dziennie jest traktowane jako ilość, która przynosi pewne korzyści dla układu sercowo – naczyniowego, rokuje w wielu chorobach i może wydłużać życie – tłumaczył prof. dr Hab. Artur Mamcarz

– W przypadku nadciśnienia nie ma powodów, dla których powinno się zakazywać picie kawy. Dla osób, które dobrze kontrolują ciśnienie i które odpowiednio się leczą, kawa nie przynosi strat, a może przynieść pewne korzyści – dodał profesor Mamcarz.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!