PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Branża mięsna i hodowcy zwierząt futerkowych zorganizują protest

Branża mięsna i hodowcy zwierząt futerkowych zorganizują protest
0 0

8 grudnia o godz. 11 przed budynkiem Sejmu RP odbędzie się wspólny protest polskiej branży hodowców zwierząt futerkowych przemysłu drobiarskiego oraz mięsnego. Protest ten będzie formą sprzeciwu przeciwko poselskiemu projektowi Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, który zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego zwierząt w Polsce.

Branża hodowli zwierząt futerkowych w Polsce ma blisko 100 letnią tradycję. Polska obecnie produkuje około 9 milionów skór z norek rocznie, co daje naszemu krajowi drugie miejsce pod względem produkcji w Europie i trzecie miejsce świecie zaraz za sklasyfikowanymi na pierwszym miejscu Danią i na drugim miejscu Chinami.

Branża daje obecnie zatrudnienie ponad 10 000 osób bezpośrednio pracującym na fermach i kolejnym około 45 000 osób pracującym w przedsiębiorstwach około branżowych takich jak m.in. produkcja pasz.

- Sukces naszej branży to był możliwy w dużej mierze dzięki przychylności banków, które udzielając kredytów hodowcom pozwoliły im na dynamiczny rozwój sektora w Polsce. Inwestycje poczynione przez hodowców mają czas amortyzacji nawet do 40 lat. Jeśli zakaz wejdzie w życie zarówno my hodowcy, jak i nasze rodziny zostaniemy z wieloletnimi zobowiązaniami i infrastrukturą, która będzie nadawała się jedynie do utylizacji – skomentował przyczynę protestu Daniel Chmielewski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Poselski projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw zakłada także zakaz prowadzenia uboju religijnego (ubój rytualny halal i koszer) co grozi nie tylko zablokowaniem dalszego rozwoju polskiego sektora mięsnego i rolniczego, ale oznacza przekreślenie wielomilionowych inwestycji, ogromne kary za niedopełnienie kontraktów, konieczność zmniejszenia produkcji i likwidację miejsc pracy, a przede wszystkim oznacza wykluczenie Polski z udziału w sprzedaży na bardzo dynamicznie rosnące rynki zainteresowane wyłącznie mięsem halal i koszer.
Tak samo jak hodowcy zwierząt futerkowych polscy przedsiębiorcy z branż drobiarskiej i mięsnej podjęli ogromny wysiłek i przeznaczyli w ostatnich latach znaczne środki na inwestycje, które umożliwiły osiągnięcie takich wyników i zbudowanie pozycji, z której dziś mogą być dumni, i która pozwala im odgrywać znaczącą rolę w światowym handlu mięsem. Polskie przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność w zakresie uboju i przetwórstwa mięsa wołowego i drobiu doskonale wiedzą, że bez dostępu do rynków muzułmańskich ich inwestycje będą skazane na porażkę.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (14)

+ DODAJ KOMENTARZ

Maria 26-01-2018, 23:47:

Zabronic zabijania zwierząt futerkowych.Człowiek nie ma prawa trzymac zwierzeta w tragicznych warunkach i w okrutny sposób zabijac to woła o pomste do nieba .Zwierzeta nie mogą same sie obronic .Hitler mordował bezlitosnie tak zwierzeta są meczone i zabijane okrutnie .TO MUSI BYC POWSTRZYMANE BÓG NA TE CIERPIENIA ZWIERZĄT NIE MOŻE JUZ PACZYC .JESZCZE CI CO ZABIJALI I MECZYLI ZWIERZETA PONIOSA DUŻO KARY.

Polak 12-12-2017, 12:59:

Zwierzęta futerkowe zamknąć trzeba, bo ich właściciele są jak właściciele Lidla czyli z Niemiec i Holandii.

modus 10-12-2017, 17:32:

BRANZA MIĘSNA TO WIELKA JEDNA ZAKŁAMANA MAFIA KTÓRA CZERPIE ZYSKI Z OKRUTNEGO MORDOWANIA ZWIERZĄT W UBOJU RYTUALNYM WIEM JAK TO DRAŃSTWO WYGLONDA BO DOŚĆ SIĘ NA PATRZYŁEM JAK DEBILE MORDUJĄ ZWIERZĘTA I ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO DAWNO POWINIEN BYĆ I OBWAROWANY TAKIMI PRZEPISAMI ŻE JAK ZŁAMIĄ PRAWO TO FIRMA DO LIKWIDACI A WŁAŚCICIELA DO WIĘZIENIA NA DZIESIĘĆ LAT ZA CZERPANIE ZYSKÓW Z OKRUCIEŃSTWA TO BARBARZYŃSTWO MAFIA MORDERCÓW ZERO SUMIENIA