PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Elite Expeditions: Zbyt duże uzależnienie od eksportu rodzi wiele zagrożeń

Elite Expeditions: Zbyt duże uzależnienie od eksportu rodzi wiele zagrożeń Grzegorz Malec, właściciel sieci sklepów z dziczyzną Dziki Trop i dyrektor zarządzający Elite Expeditions, fot. PTWP
0 0

- Z powodzeniem eksportujemy nasze produkty. Natomiast ok. 10 lat temu uznaliśmy, że tak duże uzależnienie od zagranicznego odbiorcy niesie ze sobą wiele zagrożeń. Chodzi między innymi o kursy walut, a także wspomniane wahania spowodowane zmieniającymi się preferencjami konsumentów - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Grzegorz Malec, właściciel sieci sklepów z dziczyzną Dziki Trop i dyrektor zarządzający Elite Expeditions.

Grzegorz Malec zauważa, że choć 90 proc. produkcji dziczyzny w Polsce trafia na eksport do Niemiec, Francji, Włoch i krajów Beneluksu, spożycie tego rodzaju mięsa w wymienionych krajach od kilkunastu lat systematycznie maleje.

- Pytałem naszych odbiorców, z czego to się bierze. Wskazali dwa aspekty. Po pierwsze młodzi ludzie zaczynają coraz częściej wybierać szybkie dania – fast foody czy dania gotowe, które najczęściej są przygotowywane z innych mięs niż dziczyzna. Tam trochę zaniedbano to, co staramy się robić w Polsce, a więc edukację młodego pokolenia i przekonywanie go, że dziczyzna może być fajna i szybka. Innym problemem dla handlarzy dziczyzną jest zmieniająca się struktura społeczna. Pojawia się coraz więcej osób z innego kręgu kulturowego, które nie znają dziczyzny i nie chcą jej spożywać albo zabrania im tego religia. To wszystko powoduje, że spożycie stopniowo spada. Tym bardziej powinniśmy się starać żeby ten rynek w Polsce rósł - dodaje.

Malec zauważa, że alternatywą wobec eksportu na rynki Europy Zachodniej nie mogą być kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

- Na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji panują inne zwyczaje łowieckie, a co za tym idzie i kultura spożycia dziczyzny. Często pozyskuje się ją poprzez kłusownictwo. Krajem w naszym regionie, który ma bogate tradycje kulinarne są Węgry. Węgrzy jedzą bardzo dużo dziczyzny i jest ona obecna w karcie praktycznie każdej restauracji węgierskiej. Jest to mięso bardzo dobrej jakości, wysoko cenione na Zachodzie, na równi z polską dziczyzną, a może nawet bardziej. Natomiast Węgrzy sami siebie zaopatrują i eksportują na Zachód. Na Słowacji i w Czechach jest też sporo dziczyzny - dodaje.

Pełna treść rozmowy z Grzegorzem Malcem dostępna jest w naszej Strefie Premium.

Dziki Trop jest marką handlową firmy Elite Expeditions sp. z o.o., która powstała w 1989 roku jako firma rodzinna i do dziś nią pozostała. Spółka prowadzi skup i przetwórstwo dziczyzny od 1995 r., w Zwierzyńcu, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obecne moce produkcyjne zakładu wynoszą 2 tys. ton gotowego produktu rocznie.

Elite Expeditions produkuje chłodzone oraz mrożone mięso z jelenia, dzika, sarny oraz daniela, a także wędzone polędwice, szynki, salami, kiełbasy i kabanosy. Produkty Elite Expeditions dostępne są w sieciach handlowych: Lidl, Auchan, Selgros i E.Leclerc. Sklepy Dziki Trop znajdują się w Warszawie oraz Krakowie.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!