PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Firmy spożywcze zbyt mocno przejmują się krytycznymi opiniami na temat swoich produktów

Firmy spożywcze zbyt mocno przejmują się krytycznymi opiniami na temat swoich produktów Michał Maciejewski, Strategy Director w agencji Pitted Cherries, fot. mat. pras.
0 0

- Mam wrażenie, że firmy spożywcze zbyt mocno przejmują się krytycznymi opiniami na temat swoich produktów. To, że jakiemuś blogerowi nie smakuje nasz tatar, to jeszcze nie koniec świata. Warto podjąć z nim merytoryczną dyskusję, a nie od razu grozić sądem - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Michał Maciejewski, Strategy Director w agencji Pitted Cherries.

Michał Maciejewski będzie gościem debaty "Superfoods – trend wpisany w idee wellness, fit i eko" podczas Food Show 2018 w Katowicach. WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.FOODSHOW.PL, NA FACEBOOKU ORAZ INSTAGRAMIE!

Maciejewski przypomina sytuację z 2013 roku, kiedy Sokołów zagroził popularnemu blogerowi kulinarnemu, że pozwie go do sądu.

- Chodziło oczywiście o mało przychylną marce wypowiedź. Tym blogerem był Piotr Ogiński, który prowadzi na YouTube kanał "Kocham Gotować". Opublikował on filmy, na których testował tatara i parówki Sokołów. Nie przedstawiały one testowanych produktów w najlepszym świetle. Żądano ich usunięcia pod groźbą procesu. Choć cała sytuacja skończyła się ugodą, „smród” pozostał. Internauci ujęli się za „prześladowanym” blogerem. Mówiono o ograniczaniu wolności wypowiedzi i cenzurowaniu przez markę niewygodnych treści - mówi Maciejewski.

W ocenie naszego rozmówcy kryzys wizerunkowy wyniknął przede wszystkim z przesadzonej reakcji Sokołowa.

- W takich sytuacjach lepsza jest bardziej stonowana reakcja. Po co od razu grozić blogerowi procesem? Innym, często powtarzającym się błędem komunikacyjnym firm z branży mięsnej jest traktowanie kanałów społecznościowych jak ulotki reklamowej. Publikowanie nudnych, produktowych komunikatów - bez pomysłu, polotu i finezji. Przekłada się to oczywiście na niski poziom zaangażowania - dodaje.

Jako pozytywny przykład marki, która skutecznie wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych do budowania wizerunku wśród konsumentów, Maciejewski wymienia fanpage marki Berlinki.

- Jest on konsekwentnie prowadzony od 7 lat. Podstawową formą komunikacji z fanami są tu zabawne scenki z parówkami w rolach głównych. Wszystko opiera się na kreatywnej zabawie słowem, dwuznaczności i sprytnych skojarzeniach. Jeśli dorzucimy do tego umiejętne wykorzystanie Real Time Marketingu, to otrzymamy najciekawszy i najbardziej angażujący fanpage marki z branży mięsnej w Polsce. Często podając ten przykład słyszę: no tak, ale to Berlinki, my nie mamy takiej marki, takiego budżetu. Przede wszystkim szukajmy rozwiązań, a nie przeciwności. Berlinki też kiedyś nie miały marki i takiego budżetu - podsumowuje.

Czy branży mięsnej wolno w mediach społecznościowych więcej czy mniej niż innym producentom żywności? Jakie sytuacje kryzysowe czekają na firmy mięsne w social media i jak ich uniknąć? Zapraszamy do lektury analizy w naszej Strefie Premium.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Pedro 12-03-2018, 10:39:

krytyczna opinia nt produkty to zazwyczaj reklamacja jednego z nich, jeżeli firmy nie mają się nimi przejmować to gościu nie wiesz co to IFS i BRC.