PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

GIW: Jesteśmy gotowi do wznowienia negocjacji na temat eksportu polskiej wołowiny do Chin

GIW: Jesteśmy gotowi do wznowienia negocjacji na temat eksportu polskiej wołowiny do Chin fot. shutterstock
0 0

- Jest duży popyt na naszą wołowinę w świecie, szczególnie na uzyskaną w porządku religijnym w systemach halal i kosher. Tu mamy dobre wyniki i zainteresowanie cały czas rośnie. Także w Chinach istnieje duża populacja muzułmańska, która musi być zaopatrzona w wołowinę halal. To dla nas szansa - mówił Jacek Kucharski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii podczas debaty zorganizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Jacek Kucharski przypomniał, że pod koniec maja Światowa Organizacja Zdrowia nadała Polsce najwyższy status bezpieczeństwa jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia BSE.

- Po wielu latach zmagań i dużym wysiłku negocjacyjnym udało się przekonać świat, że jesteśmy krajem wolnym od BSE. To oznacza, że zmieniają się możliwości obróbki tuszy oraz eksportu. Sytuacja, w której w jednym roku zarówno ASF, jak i wysoce zjadliwa grypa ptaków nasiliły swoje występowanie była bezprecedensowa. Wirus H5, z którym mamy do czynienia od grudnia 2016, pojawił się w Polsce pierwszy raz od 10 lat - dodał.

Przedstawiciel GIW stwierdził, że aby zdobywać nowe rynki, potrzebne będzie stworzenie światowych standardów dotyczących zarówno produkcji żywności, technologii przetwórstwa, a także kontroli właścicielskiej i urzędowej. 

Kucharski podkreślił także, że dużym problemem jest przekonanie do stosowania zasad regionalizacji państw, które są kluczowymi rynkami eksportowymi dla polskiego mięsa.

- Kluczem do eksportu jest to, żeby kraje, które eksportują nasze mięso, w razie czego nie blokowały całego kraju, a tylko te obszary, gdzie wystąpiła choroba i gdzie jest zwalczana, tj. powiaty albo województwa. Część krajów uznaje te obszary, część nie. Chiny i Korea Południowa niechętnie patrzą na ASF i będzie to dla nas duży problem żeby przekonać je do regionalizacji. Oni nie mają u siebie ASF i nigdy nie mieli, a przy stadzie chińskim liczącym 700 mln świń można sobie wyobrazić skutki wystąpienia tam epidemii na wielką skalę. Co ciekawe, Chińczycy w 2016 r. po raz pierwszy musieli dokupić ponad 1 mln ton wieprzowiny. To sygnał dla nas, że wieprzowina ma dobry moment i obserwujemy jej światowy deficyt - dodał.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii przyznał też, że Chińczycy są skłonni do zakupu polskiej wołowiny.

- Głównym argumentem podczas dwustronnych rozmów w grudniu 2016 roku było to czy zmienią nam status kontrolowany na znikomy. Udało się i możemy przystąpić do negocjacji. Niektóre kraje z automatu uznają nam możliwość eksportu, ale większość będzie chciała negocjować i będziemy to robić. Jest duży popyt na naszą wołowinę w świecie, szczególnie na uzyskaną w porządku religijnym w systemach halal i kosher. Tu mamy dobre wyniki i zainteresowanie cały czas rośnie. Także w Chinach istnieje duża populacja muzułmańska, która musi być zaopatrzona w wołowinę halal. Tu jest oczywiście szansa. Wołowina jest bardzo dobrym towarem eksportowym głównie do Izraela, Hongkongu, Egiptu, na Bliski Wschód i krajów północnej Afryki, w szczególności Algierii. Mamy zaawansowane rozmowy z USA, gdzie przed wyborami byliśmy w finalnej fazie starań o dopuszczenie wołowiny i drobiu. Wrócimy do rozmówi gdy nowa administracja nieco okrzepnie. Spełniliśmy wszystkie zalecenia co do uzyskania ważności, a nasz urzędowy system bezpieczeństwa żywności jest wysoko oceniany - dodał.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!