PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Gobarto: ASF jest większym zagrożeniem niż protekcjonizm

Gobarto: ASF jest większym zagrożeniem niż protekcjonizm Dariusz Formela, prezes Gobarto SA, fot. Gobarto
0 0

- Na koniec liczą się tylko pieniądze i marże. Jeśli jesteśmy w stanie dostarczyć do Włoch czy Francji produkt w dobrej jakości i niższej cenie niż oni mogą kupić to zawsze od nas wezmą.Trudniejszym tematem jest ASF, który może wpłynąć na to, że ciężko będzie nam eksportować w ramach UE. A brak eksportu w ramach Unii spowoduje duży problem jeśli chodzi o ulokowanie produkcji wszystkich producentów w Polsce - powiedział Dariusz Formela, prezes Gobarto SA.

Dariusz Formela przyznał, że aktywa przejęte przez Gobarto w 2017 r. istotnie zmieniają strukturę przepływów grupy. 

- Grupa nam się rozrosła. Mamy np. dwie spółki transportowe. Dlatego w 2018 roku będziemy myśleli o uproszczeniu struktury grupy poprzez połączenie aktywów, które mają ten sam profil działalności - dodał.

Rynek trzody

- Od maja 2016 r. do września 2017 r. ceny trzody rosły, zarówno w Polsce, jak i Europie. W efekcie także nasze wyniki za 2016 r. i 2017 r. jeśli chodzi o trzodę były bardzo dobre. Natomiast IV kwartał 2017 r. był już słabszy, co miało wpływ na wyniki całego roku. Pogłowie trzody w Polsce jest nieco wyższe, ale nadal na bezpiecznym poziomie 11 mln sztuk z kawałkiem, uboje to 20-22 mln sztuk, a więc porównując do lat 2005-7 są to istotne spadki - dodał Formela.

Największy wpływ na funkcjonowanie rynku wieprzowiny niezmiennie ma sytuacja na rynku Chin.

- W 2018 r. prognozuje się 2 proc. wzrostu produkcji wieprzowiny w Chinach. Chiny i USA to jedyne duże rynki, na których produkcja rośnie. UE niestety jest na zero, ale globalna konsumpcja w Chinach jest o 2 mln ton wyższa od prognozy produkcji, co oznacza, że Chińczycy ciągle będą importować wieprzowinę do siebie. Niestety, spożycie w UE wynosi 20 mln ton wobec produkcji na poziomie 23 mln ton. Oznacza to, że pozostałe 3 mln ton UE gdzieś musi wyeksportować. Naturalnym kierunkiem będą Chiny. Czujemy, że 2018 będzie rokiem konkurencji między eksportem z UE a eksportem z USA, Meksyku czy Filipin do Chin. Problem z eksportem z Polski jest cały czas taki sam. ASF zamyka nam rynki eksportowe, przez co możemy wysyłać tylko do UE. Najbardziej marżowe rynki: chiński, amerykański, potencjalnie Korea Południowa i Japonia są zasadniczo dla nas zamknięte - dodał.

HoReCa

Przychody Gobarto w kanale HoReCa wzrosły z 64 mln zł w 2016 r. do 77 mln zł w 2017 r., tj. o 19 proc. rdr.

- Jest to dla nas przyszłościowy segment. W 2014 r. był moment, w którym widzieliśmy, że biznes hotelowo-restauracyjny nie rozwija się tak efektywnie. Dziś wydaje się, że zasobność portfela Polaków jest wyższa, a więc ilość restauracji rośnie. Z drugiej strony segment ten jest obarczony pewnym ryzykiem. Restauracje szybko powstają i szybko potrafią się zamknąć. Dlatego nasza restrykcyjna polityka w zakresie należności i zasada żeby handlować tylko z tymi, którzy są ubezpieczeni, sprawia, że nie mamy w zasadzie problemów z należnościami - dodał Formela.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

an 03-04-2018, 09:03:

największym zagrożeniem są brukselscy komuniści na usługach NWO, zniewalania narodów ciąg dalszy!

Wesołego Alleluja !!! 30-03-2018, 21:51:

Lanie wody a co z tego ma akcjonariusz, ten który finansował latami rozwój firmy, albo płaćcie dywidendy, albo skupcie za GODZWA CENĘ reszte akcji, zdejmijcie z giełdy i je..ł was pies !!! Ale nie wy chcecie jak to wy, wyrwac za pół darmo, choć w waszym wypadku to nawet zapłacić 30% to zbyt dużo !!!! hieny !!!!1