PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Harbi Meat: Wołowina sezonowana na sucho ma bogatszy smak

Harbi Meat: Wołowina sezonowana na sucho ma bogatszy smak
0 0

- Wołowina sezonowana na mokro jest znacznie tańsza od tej sezonowanej na sucho, jednak to ta druga ma bogatszy smak. Im dłuższy czas sezonowania, tym cena mięsa rośnie. Jednak nie warto na tym oszczędzać, aby poznać smak prawdziwego wołowego steka – radzi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Fresh Meat.

Steki z dojrzewającej na sucho wołowiny stają się coraz bardziej popularne w polskiej kuchni. Właściwości i smak sezonowanego mięsa doceniają już nie tylko profesjonalni szefowie kuchni i smakosze, ale także kucharze hobbiści i miłośnicy dań z grilla, którzy coraz częściej sięgają po tak przygotowane steki.

Współczesna moda sezonowane mięso to nic innego jak powrót do korzeni i starego, tradycyjnego rzemiosła rzeźniczego – mówi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Fresh Meat.

Zaraz po uboju w mięsie zaczynają zachodzić procesy biologiczno-chemiczne, które powodują, że twardnieje. Następnie, dzięki enzymom, po 7 do 10 dniach może zacząć być sezonowane – a to nic innego jak pozostawienie mięsa do „odpoczynku”, podczas którego staje się ono bardziej delikatne i kruche, za sprawą rozpadających się w tym czasie włókien mięśniowych. Taki proces trwa zazwyczaj od 10 do 20 dni i przeprowadzany jest w temperaturze od 0 do 4 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym czas sezonowania będzie krótszy. Sezonowanie zwiększa jakość wołowiny i wpływa na jej smak. To ważne, szczególnie gdy poszukujemy dobrego mięsa na steki. Rozróżnia się dwa rodzaje sezonowania: na sucho i na mokro.

Sezonowanie, czyli dojrzewania na sucho jest jedną z najstarszych metod świata, aby uczynić wołowinę delikatną i smaczną. Metoda ta sięga XVII wieku, a przynajmniej wtedy po raz pierwszy została uchwycona na obrazie Rembrandta. Wtedy podczas takiego procesu w mięsie mogły wytwarzać się szkodliwe związki oraz bakterie. Dopiero później, gdy wynaleziono chłodnie, zaczęto sezonować wołowinę na sucho w niskiej temperaturze, żeby zapobiec jej psuciu się. W tej metodzie mięso przechowuje się w dużych elementach z kością – jest to warunek konieczny, ponieważ obecność kości dodatkowo wpływa na aromat mięsa. W trakcie sezonowania traci ono ok. 80% wilgotności oraz wagę, ponieważ wierzchnie warstwy są odcinane po tym, jak obeschły.

- W Harbi Meat do sezonowania wołowiny na sucho używamy specjalnych szaf, które pomagają nam kontrolować temperaturę oraz wilgotność wewnątrz. Jest to w stu procentach bezpieczny sposób, dzięki filtracji powietrza filtrem węglowym oraz oświetleniu bez promieni UV – mówi Cemre Yatur, współwłaściciel sklepu Harbi Fresh Meat.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (3)

+ DODAJ KOMENTARZ

bez mięsa zdrowiej 22-02-2018, 11:51:

mięso jest szkodliwe dla zdrowia, powoduje otyłość, cukrzycę, wiele rodzajów raka i choroby układu krążenia, 25% Polaków umiera na raka, 50% na choroby układu krążenia, Światowa Organizacja Zdrowia apeluje od lat o ograniczenie spożycia każdego mięsa na rzecz warzyw !

mięsko 16-02-2018, 13:34:

W jakim sensie cudze? Przecież Harbi Meat działa w Polsce i tylko tutaj.

beefshop.pl 16-02-2018, 10:07:

cudze chwalicie swego nie znacie :) sezonujemy na sucho również w Polsce i to polską wołowinę