PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

IERiGŻ: Alternatywą dla produkcji trzody może być hodowla bydła mięsnego

IERiGŻ: Alternatywą dla produkcji trzody może być hodowla bydła mięsnego fot. shutterstock
0 0

Produkcja bydła mięsnego może być alternatywą dla rolników, którzy zlikwidują chów trzody chlewnej - wynika z analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przedstawionej na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Problem ASF jest poważny, więc część producentów zaprzestanie lub będzie ograniczało produkcję trzody chlewnej - powiedział szef Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzej Kowalski. Jak mówił, opracowanie IERiGŻ wskazuje, w jaki sposób można zastąpić produkcję trzody przez inną produkcję rolną. Chodzi także o to, by z tej produkcji uzyskać odpowiednie dochody, porównywalne z dochodami z produkcji świń - dodał.

Profesor jednocześnie zwrócił uwagę na zmienność koniunktury oraz zmienność cen, co powoduje, że w danym okresie dana produkcja jest mniej lub bardziej opłacalna.

Podkreślił, że analiza IERiGŻ obejmuje jedynie trzy województwa, gdzie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń, tj. podlaskie, lubelskie i mazowieckie. Każde z nich charakteryzuje się innymi warunkami dla produkcji rolnej - dodał.

Według IERiGŻ, prowadzenie gospodarstwa bez produkcji zwierzęcej jest możliwe w gospodarstwach większych o powierzchni 60-100 ha i lepszych glebach. W takich gospodarstwach rolnicy mogliby uzyskiwać dochód z gospodarstwa na poziomie parytetowym, tj. takim jak przy produkcji ok. 200 sztuk świń rocznie.

Nieuzasadnione ekonomicznie są też uprawy ogrodnicze, szczególnie w województwie podlaskim, gdzie występują słabe gleby i popyt na taką produkcję jest niewielki - tłumaczył Kowalski. Dodał, że zupełnie inne możliwości są w województwie lubelskim i mazowieckim.

W ocenie ekspertów IERiGŻ, mało realne jest też przestawienie się gospodarstw specjalizujących się w hodowli świń - na produkcję mleka, ze względu na konieczność poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych na przystosowanie chlewni do chowu krów mlecznych.

"Najbardziej realną alternatywę dla gospodarstw, które zaprzestały lub rozważają zaprzestanie hodowli trzody chlewnej, może stanowić przestawienie się na chów bydła czystych ras mięsnych" - poinformował profesor. Jego zdaniem, za takim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim niskie wymogi środowiskowe bydła ras mięsnych w zakresie budynków gospodarskich. Ponadto perspektywy do rozwoju hodowli bydła mięsnego są dobre, a główną siłą napędową i szansą dla tego kierunku produkcji jest rozwijający się eksport wołowiny.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (4)

+ DODAJ KOMENTARZ

WHO 09-02-2018, 17:41:

Liczne studia i badania dowodzą, że dieta oparta tylko i wyłącznie na pokarmach roślinnych jest zdecydowanie uboższa w białko, gdyż roślinne proteiny nie są tak dobrze przyswajane przez nasze ciało i nie posiadają kompletu aminokwasów. Wegetarianizm grozi również deficytem witaminy D i B12, które mają znaczącą rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, a ich niedobór może poważnie obniżyć odporność, strukturę kości i jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży. Jaroszom brakuje również naturalnych źródeł żelaza i cynku, co może się przejawiać niedokrwistością, problemami ze skórą i wypadaniem włosów.

LWL. 08-02-2018, 09:50:

Produkty zwierzęce są konieczne zwłaszcza dla ludzi starszych, aby organizm był dobrze odżywiony.

Czytelnik 07-02-2018, 17:23:

mięso jest szkodliwe dla zdrowia, będzie podobnie jak z firmami tytoniowymi, które płacą odszkodowania za niszczenie zdrowia