PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

IERiGŻ: Grypa ptaków spowolniła przyrost eksportu drobiu

IERiGŻ: Grypa ptaków spowolniła przyrost eksportu drobiu
0 0

Skutkiem wystąpienia wirusa grypy ptakówjest spowolnienie przyrostu eksportu. Sprzedaż zagraniczna w okresie siedmiu miesięcy br. była o 8,4 proc., tj. o prawie 48 tys. ton większa niż przed rokiem. Spowolnienie to jest w dużym stopniu następstwem restrykcji importowych związanych z grypą ptaków, wprowadzonych przez wiele państw spoza UE będących odbiorcami polskiego drobiu - czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej "Rynek rolny - październik 2017".

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, wytworzyły w sierpniu 2017 r. ok. 228 tys. ton mięsa drobiowego, tj. o 0,4% więcej niż przed miesiącem i o 10,7% więcej niż przed rokiem. W okresie ośmiu miesięcy br. łącznie produkcja mięsa drobiowego w dużych zakładach przemysłowych była o 9,9% wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

IERiGŻ zauważa, ze dynamika ta jest jednak znacząco wolniejsza niż w roku 2016, kiedy wskaźnik wzrostu wyniósł 17,2%. W ocenie Instytutu jest to w dużym stopniu następstwem występowania
w Polsce ognisk wirusa grypy ptaków w okresie od grudnia ubiegłego do kwietnia bieżącego roku. Eksport drobiu stanowił ok. 35% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego, podczas gdy jeszcze w końcu pierwszego kwartału br. ok. 42%. Import mięsa drobiowego zwiększył się w okresie siedmiu miesięcy 2017 r. o ponad 26,9%, tj. o 6,2 tys. ton w relacji do analogicznego okresu 2016 r. Nadal jest to jednak niewielki odsetek krajowej konsumpcji.

W okresie ośmiu miesięcy 2017 r. nieznacznie wzrosły przeciętne koszty paszowe w chowie kurcząt rzeźnych. Pełnoporcjowe mieszanki pasz dla kurcząt podrożały o 0,6% w relacji rok do roku. Pasze dla indyków były o 2,3% droższe. W sierpniu 2017 r., w porównaniu z lipcem, pasze dla kurcząt były średnio o 1,3% tańsze, a dla indyków o 0,8% tańsze. Ceny skupu kurcząt były we wrześniu 2017 r. takie same jak w sierpniu, ale o 3,3% przewyższały poziom z poprzedniego roku. Ceny skupu indyków rzeźnych obniżyły się o 1,2% w relacji do sierpnia, ale również były, o 3,6%, wyższe niż przed rokiem.

W okresie dziewięciu miesięcy br. przeciętna cena skupu kurcząt była o 1,3% niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a indyków o 4,8% niższa. Średnia relacja cen żywiec/pasza na rynku kurcząt wyniosła 2,56 wobec 2,60 przed rokiem, a na rynku indyków 3,77 wobec 4,05. Opłacalność produkcji kurcząt i indyków uległa więc dalszemu pogorszeniu.

Przeciętna cena zbytu tuszki kurcząt w zakładach przemysłu drobiarskiego była we wrześniu br. o 10%
niższa niż przed miesiącem i o 6,3% niższa niż przed rokiem. Cena zbytu indyków obniżyła się w relacji do sierpnia o 0,6%, ale była o 2,4% wyższa niż we wrześniu 2016 r. Przyczyniła się do tego wysoka podaż mięsa drobiowego na rynku. Średnia miesięczna cena detaliczna kurczęcia patroszonego
w okresie styczeń-sierpień 2017 r. wyniosła 6,93 zł/kg i była zbliżona do ceny w analogicznym okresie poprzedniego roku.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!