PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

IERiGŻ: W 2018 roku dalsze pogorszenie warunków chowu trzody

0 0

- W 2018 r. nastąpi dalsze pogorszenie warunków chowu trzody. Ceny trzody będą bowiem obniżały się, a ceny zbóż rosły. O spadku cen trzody decydować będzie postępująca odbudowa pogłowia w wielu krajach unijnych - czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej "Rynek rolny - styczeń 2018".

Spodziewać się można, że w marcu cena trzody w Polsce może zawierać się w przedziale 4,40-4,50 zł/kg, a w czerwcu może wynieść ok. 5 zł/kg. Takie ceny byłyby o ok. 10% niższe od cen z analogicznych miesięcy 2017 r. Wzrost cen zbóż o ok. 10% może więc powodować dalsze zawężanie relacji wyrażających opłacalność chowu. W marcu relacja cen trzoda:żyto może więc wynieść 1:6,5, a trzoda:jęczmień 1:5,5. Takie relacje wpłyną niewątpliwie na redukcję chowu trzody.

W związku z powyższym ocenia się, że już w marcu 2018 r. może dojść do niewielkiego spadku pogłowia trzody, a w czerwcu 2018 r. do jego pogłębienia. Dalsze zmiany pogłowia trzody będą zależały od cen zbóż po żniwach 2018 r. Jeśli relatywnie niskim cenom trzody towarzyszyć będzie dalszy wzrost cen zbóż, to spadek pogłowia trzody w grudniu 2018 r. będzie jeszcze głębszy niż w czerwcu. Rzeczywista skala spadku pogłowia będzie jednak zależała od skali spadku cen trzody oraz skali wzrostu cen zbóż w najbliższych miesiącach.

POPRZEDNIA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!