PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Jurgiel: Brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami ASF

Jurgiel: Brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami ASF
0 0

Jestem zwolennikiem tego, żeby Polski Związek Łowiecki w takim kształcie jak jest obecnie rozwiązać - powiedział w minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zarzucił też myśliwym, że brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Minister na antenie Polskiego Radia 24 przyznał, że ASF to problemem, z którym walka trwa od 2014 r. Wskazał, że w tej sprawie kłopotem jest Białoruś i Ukraina, z których dziki zarażone tą chorobą dostają się na terytorium Polski. ASF nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jest groźny dla trzody chlewnej. Wykrycie tej choroby u świń powoduje likwidację całych hodowli.

Według Jurgiela za pojawiające się nowe ogniska choroby odpowiadają: brak odpowiedzialności rolników, ale głównie nieskuteczny odstrzał dzików przez koła łowieckie.

"Najgorszy problem w Polsce to brak redukcji dzików" - powiedział Jurgiel. Dodał, że w kołach łowickich trzyma się stary układ, którego nie jest w stanie zmienić. "Uważam, że brak współpracy z ich strony, brak redukcji dzików w strefach, szczególnie w niebieskiej i czerwonej, uniemożliwia zlikwidowanie tego problemu" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Jurgiel poinformował, że w tej sprawie napisał pismo do premier Beaty Szydło. "Chcę też apelować, apelują ciągle do kół łowieckich. Panowie, czas zadbać o bezpieczeństwo narodu" - podkreślił.

Minister dodał, że jest też zwolennikiem tego, by działający w obecnym kształcie Polski Związek Łowiecki rozwiązać. "Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem, żeby PZŁ w takim kształcie rozwiązać" - powiedział.

Jego zdaniem, polski model myślistwa powinien przypominać np. niemiecki, gdzie są 34 stowarzyszenia zrzeszające koła myśliwskie. "Nie ma problemów, jest konkurencja" - ocenił.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha w rozmowie z PAP podkreślił, że PZŁ jak i Lasy Państwowe do dwie "bardzo dobrze zorganizowane instytucje, które systematycznie wykonują plany (odstrzałów - PAP), które zostały przyjęte podczas wspólnych spotkań z udziałem przedstawicieli ministra rolnictwa i środowiska".

"Gdyby nie dobra organizacja i wykonywanie planów przez PZŁ, to dzisiaj w Polsce mielibyśmy realny problem z ASF" - zaznaczył rzecznik. Dodał, że w ostatnich latach myśliwi odstrzelili ok. 1 mln 200 tys. dzików.

"Dzik jest nosicielem ASF, ale ta choroba jest groźna dla dużych zamkniętych hodowli świń, gdzie panuje stała temperatura i wilgotność. Wówczas dziesiątkowane są całe stada" - przekonywał Mucha.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Jackie Jan 19-06-2017, 14:59:

Wystrzelać w pierwszej kolejności wszystkie dziki a potem..... Czy pisowcy to są normalni ludzie ?

Czytelnik 16-06-2017, 06:32:

zlikwidować dopłaty do rolnictwa: "rolnicy odpowiadają za 2 procent unijnego PKB, a otrzymują niemal 40 procent unijnego budżetu"