PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Konkurencja z Polski przyczyną kłopotów francuskiego drobiarstwa?

Konkurencja z Polski przyczyną kłopotów francuskiego drobiarstwa? fot. fotolia
0 0

Z powodu problemów z wypłacalnością francuska firma drobiarska Tilly – Sabco jest obecnie nadzorowana przez sąd. To już drugie, po grupie Doux, z bardzo znanych przedsiębiorstw drobiarskich we Francji, które walczy z kłopotami. Możliwe, że w przypadku Tilly - Sabco jedną z przyczyn kryzysu jest konkurencja z Polski - uważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Tilly-Sabco specjalizowało się w sprzedaży do Afryki produktów drobiarskich cieszących się mniejszą popularnością w Europie. Obecnie na rynkach afrykańskich konkurencja jest znacznie większa, co dzieje się także za sprawą rosnących dostaw z naszego kraju.

Od 2016 roku właścicielem Tilly - Sabco jest holenderska firma Wegdam Holding. Przedstawiciele Wegdam twierdzą, że francuska spółka - córka ma problemy z powodu „ekstremalnie  trudnych warunków rynkowych” oraz „niezwykle ciężkiej konkurencji”. Wegdam nie wyklucza sprzedaży swoich udziałów w Tilly  -  Sabco. Przypomnijmy, że Wegdam Holding jest jednym z największych europejskich eksporterów mrożonego mięsa drobiowego do Afryki.

Z kolei w przypadku Grupy Doux jako jeden z głównych czynników odpowiadających za jej problemy gospodarcze firma podawała konkurencję Brazylijczyków na rynku Arabii Saudyjskiej, która była kluczowym kontrahentem w sprzedaży mrożonego drobiu przez Doux. Padały nawet zarzuty w kierunku Brazylijczyków o stosowanie dumpingowych cen w sprzedaży eksportowej kurcząt  na rynku arabskim w celu zdystansowania konkurentów.

Aktualnie w negocjacjach dotyczących nabycia aktywów  francuskiego przedsiębiorstwa Doux uczestniczą ukraiński potentat MHP i francuski producent kurcząt LDC. Grupa LDC oprócz zakładów produkcyjnych we Francji jest także właścicielem polskiego Drosedu.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!