PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Konspol walczy o budowę fermy w Wielkopolsce

Konspol walczy o budowę fermy w Wielkopolsce fot. Konspol.pl
0 0

Budowa fermy drobiu Konspolu w Sokolnikach w powiecie wrzesińskim napotyka na liczne protesty mieszkańców. Pod koniec stycznia Prokurator Rejonowy we Wrześni zaskarżył do WSA korzystne dla firmy decyzje wójta i SKO - informują "Wiadomości Wrzesińskie".

Jak informuje serwis Wrzesnia.info.pl, w grudniu 2017 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję środowiskową wójta gminy Kołaczkowo w sprawie budowy fermy drobiu w Sokolnikach przez Pasz-Konspol.

Wydawało się, że decyzja SKO otwiera Konspolowi drogę do rozpoczęcia inwestycji. Dlatego spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Warto dodać, że Pasz-Konspol dysponował już na tym etapie pozytywnymi opiniami RDOŚ, Sanepidu, a także decyzją środowiskową. 

Mieszkańcy Sokolnik poprosili o pomoc Krzysztofa Helika, Prokuratora Rejonowego we Wrześni. 29 stycznia 2018 r. Helik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, w której kwestionuje zarówno decyzję wójta gminy Kołaczkowo, jak i SKO.

Prokurator w uzasadnieniu podnosi m.in., że nie powołano biegłego, który sprawdziłby siłę oddziaływania odorowego na miejscu, a wizję lokalną wykonano bez udziału mieszkańców.

– W związku z tym, że planowana inwestycja Pasz-Konspolu mogłaby spowodować nieodwracalne skutki, zwróciłem się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o rozważenie wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania w całości tych decyzji – powiedział Helik "Wiadomościom Wrzesińskim".

Złożenie analogicznej skargi zapowiedzieli także mieszkańcy Sokolnik, którzy wynajęli profesjonalną firmę. Jak przekonują, audyt raportu oddziaływania na środowisko wykazał sporo błędów.

Pełnomocnik Pasz-Konspolu, radca prawny Michał Grzeszczak uważa, że decyzja środowiskowa wójta jest w mocy i można ją realizować.

- Gdy Pasz-Konspol dostanie warunki zabudowy, a mimo to gmina Kołaczkowo będzie forsowała zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, wywoła tym samym szkodę Pasz-Konspolu i narazi się na ewentualne odszkodowania - powiedział "Wiadomościom Wrzesińskim".

Spółka Pasz-Konspol dysponuje 88 kurnikami o łącznej powierzchni 130 tys. mkw. 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!