PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

KRD-IG: Raport NIK nt. antybiotyków jest tendencyjny

KRD-IG: Raport NIK nt. antybiotyków jest tendencyjny fot. mat. pras.
Zdjęcie numer 1 - galeria: KRD-IG: Raport NIK nt. antybiotyków jest tendencyjny
0 0

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) w oficjalnym piśmie do prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wyraziła swoje krytyczne stanowisko w sprawie opublikowanego niedawno raportu pt. „Wykorzystanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej w woj. lubuskim”.

Wyniki kontroli NIK zawarte w opublikowanym 8 marca raporcie wskazują, że antybiotyki stosowało je aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W hodowlach indyków i kurcząt rzeźnych odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc. W każdym zbadanym wypadku użycie antybiotyków było uzasadniane względami leczniczymi. W ocenie NIK luki w nadzorze nad tym rynkiem są tak poważne, że urzędowy obraz może nie odpowiadać rzeczywistości. (czytaj więcej)

W ocenie KRD-IG zawarte w opracowaniu NIK sugestie, że w chowie zwierząt gospodarskich regularnie i wbrew obowiązującym przepisom mogą być stosowane antybiotyki, są daleko idącą nadinterpretacją wyników kontroli.

- Spekulacje te szczególnie naruszają dobre imię polskich producentów drobiu, zwłaszcza w zestawieniu z całkowicie niepotwierdzonymi informacjami o rzekomej obecności pozostałości substancji leczniczych w mięsie wprowadzanym na rynek, co w konsekwencji ma być szkodliwe dla zdrowia konsumentów - czytamy w komunikacie KRD-IG.

Krajowa Rada Drobiarstwa podkreśla, że wyniki kontroli NIK wskazują, że w żadnej z badanych w ramach monitoringu próbek nie wykryto obecności antybiotyku. KRD-IG zwraca też uwagę na fakt, że wykazany w Raporcie na poziomie 80 proc. odsetek producentów, u których zastosowano antybiotyki, nie oznacza, jak podano w informacji NIK, że około 8 na 10 sztuk drobiu przechodziło antybiotykoterapię. Dane pochodzą bowiem z okresu dwóch lat i dotyczą hodowców oraz producentów drobiu, posiadających często wiele kurników, spośród których jedynie w przypadku pojedynczych obiektów mogło być podjęte jednorazowe leczenie.

W oficjalnym piśmie do prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, KRD-IG zwróciła się z prośbą o pilne przeredagowanie komunikatu dostępnego na stronie internetowej NIK w sposób niezawierający sformułowań wprowadzających w błąd odbiorców. Według KRD-IG sugerowanie, że na co dzień spożywamy antybiotyki w jedzeniu (nawet w niewielkich ilościach), stanowi podważenie całej koncepcji podejścia do problemu bezpieczeństwa żywności, wynikającej z założenia śledzenia produktu i jego kontroli „od pola do stołu”, jaka z powodzeniem została opracowana i wdrożona w UE.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

zniesmaczony 15-03-2018, 16:36:

Przykre jest to że instytucja Państwowa odpowiedzialna za dostarczenie uczciwej i obiektywnej informacji zaczyna stosować tryki medialne (nieczytelnie opisane wykresiki i infografikę) rodem z Onetu. Smutne ze jej szef w trakcie prezentacji zachowuje się jak Pan od szkoleń motywacyjnych a nie obiektywny urzędnik jednej z najważniejszych instytucji Panstwa.