PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

MRiRW o metodach zwalczania ASF

MRiRW o metodach zwalczania ASF fot.: MRiRW
0 0

O metodach zwalczania afrykańskiego pomoru świń mówił podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.

Podczas konferencji eksperci poruszyli problem zabezpieczania stad hodowlanych przed wirusem ASF, zagadnienia związane ze zwalczaniem choroby oraz zaprezentowali metody mogące ograniczyć rozprzestrzenianie się tej, groźnej dla trzody chlewnej, choroby.

Wiceminister Rafał Romanowski mówiąc o strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przywołał unijne i krajowe regulacje prawne, które są podstawą do zwalczania ASF. Przypomniał, że przestrzeganie zasad bioasekuracji daje szansę na ochronę stada przed wirusem i ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Ponadto pozwala rolnikom, których hodowle ucierpiały w wyniku choroby, o ubieganie się o odszkodowanie.

− Program bioasekuracji przewiduje uzyskanie odszkodowania za ubite lub zabite świnie przebywające w gospodarstwie oraz możliwość uzyskania rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w tym gospodarstwie do końca okresu obowiązywania Programu w przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymagań w zakresie bioasekuracji, czyli dobrowolnej rezygnacji z utrzymywania świń przez okres obowiązywania Programu − podkreślił Rafał Romanowski.

− Obecnie zakończono działania związane ze składanymi oświadczeniami o niespełnieniu wymagań bioasekruacji i będą wykonywane kontrole spełniania wymagań określonych w Programie − dodał wiceminister.

Podsekretarz stanu w MRiRW przypomniał także o obowiązku, obejmującym teren całego kraju, zgłaszania organom Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia zwłok dzików do pobierania od nich próbek do badań.

 

POLECANE

KOMENTARZE: (3)

+ DODAJ KOMENTARZ

miastowy z działką na wsi 12-02-2018, 17:10:

to prawda , 90 % to wina rolników którzy nawet nie mają ogrodzonych domostw ale szrotowozy z niemiec pod stodołą stoją . to na to kasę mają ale kupić siatkę i ogrodzić dom to już problem.... bo kasy nie ma... wszystkie psy i koty sie po podwórkach wałęsaja i stad te całe ASF .... chlewy pootwierane itp rolnicy są sobie sami winni.

obserwator 12-02-2018, 17:04:

kolego wybić dziki powiadasz. tylko kto ma za to zapłacić... wojewodowie i instytucje państwowe na siłę próbują przerzucić koszty na myśliwych... a ja się pytam dlaczego mam swoje prywatne pieniądze wydawać żeby wąska grupa rolników była zadowolona? gdzie bioasekuracja w gospodarstwach? widziałeś dzika w chlewie? b ja nie. to ludzie ASF przynoszą do chlewni z lasu nie myjąc się i nie przestrzegając podstawowych zasad. dlatego powinny być wysokie kary dla rolników za brak podstawowych zasad higieny itp.

Polak Rodak 09-02-2018, 13:41:

To jest kpina. Nic się nie dzieje w temacie ASF, bioasekuracja, wydawanie milionów na lekarzy, inspektorów służby weterynaryjnej nie ma najmniejszego sensu... należy ograniczyć populację dzika. Pieniądze powinny przede wszystkim zostać na to przeznaczone. Niemcy zapobiegawczo wybili 70 populacji, czemu nasz rząd nie może tego zrobić