PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Polska eksportuje coraz więcej wołowiny z uboju rytualnego

Polska eksportuje coraz więcej wołowiny z uboju rytualnego fot. shutterstock
0 0

W I kw. 2017 r. wolumen polskiego eksportu wołowiny zwiększył się o 2 proc.. r/r wobec wzrostu o 5,2 proc. w analogicznym okresie 2016 r. Źródłem wzrostu polskiego eksportu wołowiny była wyższa sprzedaż na rynki spoza UE, podczas gdy eksport na rynki unijne zmniejszył się. Coraz ważniejszą rolę w eksporcie wołowiny odgrywa mięso z uboju rytualnego, na co wskazuje utrzymujący się silny wzrost jego sprzedaży do Izraela.

Odbudowa pogłowia bydła mlecznego, z uwagi na wysokie ceny mleka, sprzyja spadkowi podaży mięsa wołowego. Jednocześnie mamy do czynienia z utrzymującym się silnym popytem na wołowinę wśród jej głównych importerów. Dodatkowo, wprowadzony w Indiach pod koniec maja br. zakaz sprzedaży bydła na ubój może w kolejnych kwartałach istotnie ograniczyć podaż wołowiny. W efekcie, Credit Agricole prognozuje, że w 2017 r. wzrost ceny wołowiny będzie kontynuowany.

W 2018 r. analitycy oczekują za to stopniowego spadku cen wołowiny z uwagi na jej wyższą podaż. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są koniunktura na rynku mleka, trwałość światowego popytu na wołowinę oraz regulacje dotyczące rynku wołowiny w Indiach.

Cena skupu żywca wołowego wyniosła w kwietniu 6,24 zł/kg (wzrost o 5,1% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla bydła wyniosła 1,40 zł/kg (wzrost o 1,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,46 wobec 4,32 przed rokiem, sygnalizując wzrost opłacalności produkcji mięsa wołowego w ujęciu rocznym. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych CA prognozuje, że cena skupu żywca wołowego w Polsce wyniesie ok. 6,30 zł/kg na koniec br. oraz ok. 6,50 zł/kg na koniec 2018 r.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Liczyrzepa 16-06-2017, 12:54:

Fermy zwierząt futerkowych to mówiąc kolokwialnie zbrodnia! Fermy hodujące tysiące kurcząt, świń i krów zanieczyszczają Polską ziemię, która będzie zatruta na tysiące lat! Do tego ok. 7,5 miliarda ludzi to katastrofa dla Matki Ziemi! Po drugiej wojnie światowej było ok. 3 miliardy ludzi.