PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

"Polskie Mięso": Zakazanie uboju rytualnego to wyrzucenie 2 mld zł z polskiego eksportu

"Polskie Mięso": Zakazanie uboju rytualnego to wyrzucenie 2 mld zł z polskiego eksportu Witold Choiński, prezes zarządu Związku "Polskie Mięso", fot. mat. pras.
0 0

- Przez wiele lat rząd mówił rolnikom, że powinni wchodzić w hodowlę bydła, ponieważ wołowina jest jednym ze stabilniejszych obszarów rynku. W związku z ASF powstał nawet specjalny projekt, który zakłada, że rolnik, który zrezygnuje z hodowli świń na obszarze zagrożonym ASF, dostanie dofinansowanie hodowli bydła mięsnego, m.in. na zakup stada matecznego - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Witold Choiński, prezes zarządu Związku "Polskie Mięso",

W ocenie Witolda Choińskiego, prezesa zarządu Związku „Polskie Mięso”, gdyby zakaz uboju na potrzeby religijne  wszedł w życie w proponowanym przez posłów brzmieniu, wiele pracy wykonanej w Polsce na rzecz rozwoju rynku mięsa wołowego i drobiowego, poszłoby na marne.

- Przez wiele lat rząd mówił rolnikom, że powinni wchodzić w hodowlę bydła, ponieważ wołowina jest jednym ze stabilniejszych obszarów rynku. W związku z ASF powstał nawet specjalny projekt, który zakłada, że rolnik, który zrezygnuje z hodowli świń na obszarze zagrożonym ASF, dostanie dofinansowanie hodowli bydła mięsnego, m.in. na zakup stada matecznego. Ubój  jest dopuszczony na potrzeby religijne, rozwija się dynamicznie zarówno w przypadku wołowiny, jak i drobiu. Lekko licząc, wprowadzenie zakazu byłoby wyrzuceniem ok. 2 mld zł  z polskiego eksportu – dodał.

Choiński wskazuje, że, choć rynki bliskowschodnie zaczynają się otwierać na polskie mięso, gdyby zostały zamknięte w tej chwili, powrót na nie byłby już bardzo ciężki.

- Stracą na tym przede wszystkim rolnicy, ponieważ uderzy to bezpośrednio w cenę wołowiny na polskim rynku. Strata może wynieść nawet 2 zł na kilogramie. Uważam, że każda inicjatywa jest dobra dopóki nie uderza bezpośrednio w jakąś grupę społeczną. Miałem już kilkanaście telefonów od rolników, którzy wzięli kredyty, zainwestowali w hodowlę bydła i muszą to teraz spłacać. Boją się, że jeśli te przepisy wejdą w życie, pójdą z torbami. W efekcie zbankrutuje nie tylko cześć przemysłu, ale właśnie rolnicy – dodał.

Witold Choiński przekonuje, że zmiana przepisów w sprawie uboju na potrzeby religijne uderzy przede wszystkim w małe i średnie polskie firmy, ponieważ to one specjalizują się w produkcji mięsa w systemach halal i koszer.

- Jest to nisza, w którą duże firmy nie chcą wchodzić. Takich zakładów jest mnóstwo i one sobie bez tego nie poradzą. Zainwestowały pieniądze, poświęciły lata na inwestycje w dostosowanie zakładu, zdobycie kontaktów i ich utrzymanie, mnóstwo wyjazdów, które temu towarzyszą, inwestycji, kredytów – dodaje.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (8)

+ DODAJ KOMENTARZ

Scytia 22-01-2018, 02:06:

Chciałabym, żeby opisano w jaki sposób zabija się te zwierzęta! Niech każdy wie jak to wygląda, ten zasrany rytualny ubój!! Ten uśmiechnięty sadysta sam powinien się poddać temu rytuałowi! Śmiało!!Rynek utraci! Nie napychajcie sobie portfeli naszymi podatkami, to rynek przestanie cierpieć.Wymyślcie ludzkie sposoby zdobywania rynku!

Scytia 22-01-2018, 01:54:

te religijne sekty to jedna wielka tragedia!Choiński nie jest "polaczek" tylko Żyd od handlu. Polacy nie mają wstępu na żydowskie targowisko. Polakom nie potrzebne są te kretyńskie rytuały. To pejsaci trzymają się swoich chorych, bezdusznych zachowań wobec istot żyjących. Brak litości dla tych bezbronnych zwierząt!!I wielkie g...mnie to obchodzi czy ich krwawy despota będzie się na to przypatrywał mściwym okiem prosto z chmur.Bla, bla...mitologia ciągle żywa, a stworzenia cierpią z wielkiego zerowego powodu. Zakaz i jeszcze raz zakaz tym bestialskim praktykom!!!!

Nina 14-12-2017, 09:53:

Należy natychmiast wprowadzić zakaz uboju rytualnego !!!! Ci od halal i całej reszty niech idą z postępem cywilizacyjnym. W kosmos chcą latać, na Marsie zamieszkać a zachowują się jak jaskiniowcy. Zadają tak potworne cierpienie żywym stworzeniom w imię czego? Wstyd mi za ludzi i jak czytam takie wypociny jak p. Choińskiego to sobie myślę - "polaczek" za 2 zł. to gów.o spod siebie zje.